Scotch yoke ve episiklik dişli mekanizmalı bir atkinson motorunun tasarımı ve analizleri
Design and analysis of an atkinson engine with scotch yoke and epicyclic gear mechanism
  1. Tez No: 968149
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Scotch yoke ve episiklik dişli mekanizmalı özgün bir Atkinson motorunun tasarımı ve analizleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak referans değerler belirlenerek geleneksel krank-biyel mekanizmalı bir motorun tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu tasarımdan yola çıkarak önce episiklik dişli mekanizmalı Atkinson motoru sonrasında hiposikloid dişli mekanizmalı bir motor tasarlanmıştır. Bu tasarımların sonrasında, Scotch yoke ve episiklik dişli mekanizmasına sahip özgün bir Atkinson motorunun tasarımı gerçekleştirilmiştir. Scotch yoke mekanizmasında kullanılan büyük başlı bir biyel ile piston yaslanmaları ortadan kaldırılmış ve bu sayede piston ve silindir yüzeyi arasındaki sürtünmeler minimum seviyeye indirilmiştir. Episiklik dişli mekanizması ile değişken strok işleminin gerçekleştirilmesi mümkün kılınmış bu sayede Atkinson çevrimi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan özgün Atkinson motorunda sıkıştırma oranı 6,35'iken genişleme oranı 10'dur. Motor tasarımları üzerinde gerçekleştirilen kinematik analizler ile krank mili açısına bağlı olarak piston doğrusal yer değiştirmesi ve silindir hacim değişimleri incelenmiştir. Tasarımı yapılan özgün Atkinson motorunda kullanılan kritik elemanlar üzerinde statik yapısal analizler gerçekleştirilmiş ve bu elemanlarda kullanılması gereken malzemeler belirlenmiştir. Çevrim esnasında maksimum basıncın ortaya çıktığı motor konumu göz önünde bulundurularak motor üzerinde statik yapısal analizler gerçekleştirilmiş ve motorun maksimum yük altındaki davranışı yapısal olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel Atkinson engine design incorporating a Scotch yoke and an epicyclic gear mechanism has been developed and analyzed. Initially, reference values were determined, and a conventional slider-crank mechanism engine was designed. Building upon this design, an Atkinson engine with an epicyclic gear mechanism was first developed, followed by a design featuring a hypocycloidal gear mechanism. After these designs, a novel Atkinson engine incorporating both a Scotch yoke and an epicyclic gear mechanism was designed. In the Scotch yoke mechanism, the use of a large-headed connecting rod eliminates side thrusts, thereby minimizing the friction between the piston and cylinder surface. The epicyclic gear mechanism allows for the realization of variable stroke operation, enabling the Atkinson cycle to be achieved. In the designed Atkinson engine, the compression ratio is 6,35 while the expansion ratio is 10. Kinematic analyses were conducted on the engine designs to examine the piston's linear displacement and cylinder volume changes as a function of crank angle. Static structural analyses were carried out on critical components used in the novel Atkinson engine to determine suitable materials. These structural analyses considered the engine configuration under maximum pressure conditions during the cycle, enabling an evaluation of the engine's structural behaviour under peak load.