Dijital mikro-voltmetre tasarımı
Design of digital micro-voltmeter
- Tez No: 77629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKTİM ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİJİTAL MİKRO-VOLTMETRE TASARIMI Mehmet GEDIKPIN AR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Eğitimi Anabilim Dalı 1998, Sayfa : 87 Bu tez çalışmasında, çok düşük voltajlar bir mikro-voltmetre yapılarak, ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan cihazın doğru, kararlı ve sıhhatli ölçme yapabilmesini sağlamak amacı ile, tasarlanan devrelerde bazı iyileştirmeler yapılmıştır. Duyum elemanlarından elde edilen sinyaller genellikle çok küçük değerde olduğundan, yüksek giriş dirençli ve offseti düşük Op-Amp'lar kullanılmıştır. Yapılan cihazla, 1-1000 mikrovolt arasındaki gerilim değerleri %1 hata ile ölçülebilmektedir. Devre elemanlarının ortam ısısına göre değişim etkisi incelenerek, ilk ölçümden önce oflsetin sıfırlanmasını beklemenin gerekli olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Dijital Mikro- Voltmetre, Dijital Panelmetre, Amplifikatör, Tampon
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Masters Thesis DESING OF DIGITAL MICRO-VOLTMETER Mehmet GEDİKPINAR Fırat University Graduate Scholl of Natural and Arched Sciences Department of Electrical Training 1998, Page: 87 In this study, very low voltages are measured, by making a micro-voltmeter. Some improvements are done for the designed device to measure accurate and precisely. Op-Amps with high input impedance and low offset are used. Because signals taken from sensors generally are very low. Voltages between 1 and 1000 micro volt can be measured by the designed device with % 1 error. Before the first measurement, it was seen that offset bias should be set to zero, detecting the effect of instability on environments temperature of circuit components. KEY WORDS: Digital Micro-Voltmeter, Digital Panelmeter, Amplifier, Buffer Circuit