Cengiz Aytmatov'un Toprak Ana romanında fiilimsiler
Activities in Cengiz Aytmatov's Toprak Ana novel
  1. Tez No: 776287
  2. Yazar: ERHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, Cengiz Aytmotov'un Toprak Ana adlı romanındaki fiilimsi gruplarını tespit etmek için yapılmıştır. Tezde, fiilimsi grupları üzerine önceden yapılmış çalışmalara da atıfta bulunulmuş olup bu çalışmaların ışığında Aytmatov'un şaheseri olan Toprak Ana incelenmiştir. Türkçe öğretiminde ana ögelerden olan dil bilgisi çalışmalarına bir katkı sunma fikriyle hazırlanan bu tezde, çağdaş Türk dili ve edebiyatının serüvenine bir nebze de olsa ışık tutma fikri esas gayedir. Türkçenin coşkun ırmaklarından olan Aytmatov'un Türkçeye katkıları üzerine ne söylense yetersiz kalacaktır. Bu çalışma, engin Aytmotov denizinde bir damla gibi olsa da araştırmacılara hiç kuşkusuz bir ışık tutacaktır. Aytmatov'un dil hazinesinin anahtarlarından olan fiilimsiler üzerine yapılan bu çalışmanın, dil varlığımız açısından önem arz ettiğini düşünmekteyiz. Türkçenin öğretimi üzerine kafa yoran tüm araştırmacılara bir nebze de olsa ışık tutacak bu tezin, Türkçe öğretimine katkı sağlayacağını ümit etmekteyiz. Çalışmanın ilk bölümünde fiilimsi gruplarının mahiyetine değinilmiştir. Konu ile ilgili araştırma yapan kıymetli dil âlimlerinin görüşlerine yer verildikten sonra teze konu olan Aytmatov'un romanı belirli bir plan dâhilinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the verbal groups in Cengiz Aytmotov's novel titled Toprak. In the thesis, previous studies on verbal groups were also referred, and in the light of these studies, Aytmatov's masterpiece, Toprak Ana was examined. In this thesis, which was prepared with the idea of making a contribution to grammar studies, which is one of the main elements in Turkish teaching, the main aim is to shed some light on the adventure of contemporary Turkish language and literature. Whatever can be said about the contributions of Aytmatov, who is one of the enthusiastic rivers of Turkish, to Turkish will be insufficient. Although this study is like a drop in the vast Aytmotov sea, it will undoubtedly shed some light on the researchers. We think that this study on verbal, one of the keys of Aytmatov's language treasure, is important for our language existence. We hope that this thesis, which will shed some light on all researchers who think about teaching Turkish, will contribute to Turkish teaching. In the first part of the study, the nature of the verb groups is mentioned. After giving place to the opinions of valuable language scholars who researched on the subject, Aytmatov's novel, which is the subject of the thesis, was examined within a certain plan.