Cengiz Aytmatov roman ve hikâyelerinde halk edebiyatı unsurları ve bunların eğitimde kullanılabilirliği
Elements of folk literature in Cengiz Aytmatov novels and stories and their usability in education
- Tez No: 829465
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, Cengiz Aytmatov'un“Yıldırım Sesli Manasçı, Asker Çocuğu, Beyaz Yağmur, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Yüzyüze, Kızıl Elma, Oğulla Buluşma, Deve Gözü, İlk Öğretmen”hikâyeleri ve“Gün Olur Asra Bedel, Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Han'a Küsen Bulut, Beyaz Gemi, Elveda Gülsarı, Toprak Ana, Dağlar Yıkıldığında”romanları incelenmiştir. Yapılan inceleme neticesinde, bu eserlerdeki Türk halk kültürüne ve Türk halk edebiyatına dair unsurlar tespit edilmiştir. Tespitlerden hareketle, bu unsurların edebiyat eğitimindeki yeri ve önemi incelenerek Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarına örnek metin olarak konulması hususu değerlendirilmiştir. Araştırmada, Aytmatov'un eserlerinin, Türk Dili ve Edebiyatı dersi müfredatına uygunluğu ve eserlerindeki halk edebiyatı unsurların ders kitaplarında okutulabilirliği üzerine sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cengiz Aytmatov's stories of“Yıldırım Sesli Manasçı, Asker Çocuğu, Beyaz Yağmur, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Yüzyüze, Kızıl Elma, Oğulla Buluşma, Deve Gözü, İlk Öğretmen”dreams of“Gün Olur Asra Bedel, Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Han'a Küsen Bulut, Beyaz Gemi, Elveda Gülsarı, Toprak Ana, Dağlar Yıkıldığında”were examined. As a result of the examination, elements of Turkish folk culture and Turkish folk literature in these works were determined. Based on the determinations, the place and importance of these elements in literature education were examined and the issue of including them as sample texts in Turkish Language and Literature textbooks was evaluated. In the research, conclusions and suggestions on the compatibility of Aitmatov's works with the Turkish Language and Literature course curriculum and the readability of the folk literature elements in his works are given.