Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin inme semptomları ile başvuran hastalarda beyin tomografisindeki erken inme bulgularını ve diffüzyon MR görüntülerini değerlendirme becerilerinin araştırılması
Investigation of the ability of emergency medicine residents to evaluate early stroke findings at diffusion MR imaging and brain tomography of patients with stroke symptoms
- Tez No: 464023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Giriş Bu araştırma ile Acil Tıpta uzmanlık öğrencileri (ATUÖ)' nin Bilgisayarlı Beyin Tomografisi (BBT)'ndeki erken inme bulgularını ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)'deki akut diffüzyon kısıtlılığını tespit etme becerileri araştırıldı. Metot Bu olgu kontrol araştırmasının en az 1 yıl kıdeme sahip ve araştırmaya katılmayı kabul eden ATUÖ'leri ile yapıldı. Araştırmaya katılan tüm ATUÖ'lerine 2 saatlik didaktik bir sunum yapıldı. Görüntüleri incelenecek hastalar acil servise inme semptomları ile başvurup Beyin tomografisi ve diffüzyon MRG çekilenlerden ileriye yönelik olarak seçildi. Hastaların şikayet, öykü, fizik muayene ve laboratuvar tetkiklerini içeren geniş klinik özetleri kaydedildi. BBT'deki erken inme bulgusu olarak; gri beyaz cevher ayrımında bozulma, hiperdense orta serebral arter, hiperdens basiller arter, insular ribon işareti, lokal ödem, lokal hipodensite, sulkal silinme ve MRG'de akut diffüzyon kısıtlılığının araştırılması planlandı. Hastaların klinikleri ve görüntüleme tetkikleri radyoloji uzmanı ve ATUÖ'leri tarafından hasta sonlanışlarına kör olarak incelendi. Önce bilgisayarlı tomografi sonra diffüzyon MRG görüntüleri incelendi. Radyolji uzmanının değerlendirmesi altın standart olarak kabul edildi. ATUÖ'lerinin BBT'de erken inme bulgularını ve MRG'de diffüzyon kısıtlılığını tespit etme becerileri standart formüller kullanılarak hesaplandı. Bulgular Bu araştırma katılmayı kabul eden 6 ATUÖ ve yeterli BT bulgusu olan 24 akut iskemik inme ve 9 kontrol hastası ile yapıldı. ATUÖ'lerinin BBT'de erken inme bulgularını tespit edebilmesinin genel sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla %31 ve %93 olarak hesaplandı. Her bir erken inme BBT bulgusu için için sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla; gri-beyaz cevher ayrımında bozulma %31 ve %97, hiperdens baziler arter işareti %29 ve %95, hiperdense orta serebral arter %21 ve %89, insular ribbon işareti %37 ve %93, lokal hipodensite %58 ve % 82, lokal ödem %18 ve %100, sulkuslarda silinme %33 ve %96 olarak tespit edildi. MRG'da akut diffüzyon kısıtlığı için sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla %98 ve %98 olarak tespit edildi. Sonuç Acil servise başvuran inme şüpheli hastalar ATUÖ'lerinin BBT'de erken inme bulgularını düşük sensitivitede ancak yüksek spesifisitede tespit edebildiği, diffüzyon MRG'de ise akut inme ilişkili bulguları yüksek sensitivite ve spesifitede tespit edebildiği sonucuna varıldı. ATUÖ eğitimleri içinde BBT görüntüleme ile ilgili daha fazla eğitim verilmesi bu becerilerinin artmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to investigate the Emergency medicine residents' (EMR) ability of detecting early findings of stroke at Computerized Tomography (CT) and acute restriction of diffusion at Magnetic Resonance Imaging (MRI). Methods This case control investigation was performed with emergency medicine residents who were willing to participate and with seniority of at least 1 year. all residents attended to a two hours long didactic presentation. Cases were selected from patients admitted to emergency service with stroke symptoms and evaluated with brain CT scan and diffusion MRI. A large summary of complaints, medical history, physical examination and laboratory findings of all patients were recorded. For early findings of stroke; loss of the gray-white matter interface, hyperdense middle cerebral artery, hyperdense basilar artery, insular ribbon sign, local edema, local hypodensity, effacement of sulci at computerized tomography and acute restriction of diffusion at Magnetic resonance imaging were evaluated in this study. All cases were examined with their clinics and scans (blindly for final diagnosis) by EMRs and radiology specialist. Computerized tomography scans were evaluated before diffusion magnetic resonance imaging scans. Evaluation of radiology specialist was accepted as“gold standard”. EMRs ability of detecting early findings of stroke at Computerized Tomography and acute restriction of diffusion at Magnetic resonance imaging were calculated by using standard formulas. Results This investigation was performed with six EMRs who were willing to participate and 24 acute stroke patients with adequate CT findings and 9 control patients. General sensitivity and specifity of EMRs ability to detect early findings of stroke at Brain CT were 31% and 93%, respectively. Sensitivity and specifity of each CT finding were: 31% and 97% for loss of the gray-white matter interface, 29% and 95% for hyperdense basilar artery sign, 21% and 89% for hyperdense middle cerebral artery, 37% and 93% for insular ribbon sign, 58% and 82% for local hypodensity, 18% and 100% for local edema, 33% and 96% effacement of sulci; respectively. Sensitivity and specifity acute restriction of diffusion at Magnetic resonance imaging were 98% and 98%, respectively. Conclusion We found that, from patients with suspicion of stroke; EMRs could identify early findings of stroke at CT scans with low sensitivity and high specifity but they were able to identify early findings of stroke at Magnetic resonance imaging with high Sensitivity and specifity. More training for evaluation of brain CT scans throughout their education period would increase these skills of EMRs.