Özel dershanelerde fen bilgisi (Maddeyi tanıyalım ünitesi)'nin deneyle öğretilmesinin kavramların kazanılmasına ve hatırlanmasına etkisi
In Private courses, effects of teaching with experiments of the unit (Let's learn the matter) in sciences courses for acquiring concepts and remembering
  1. Tez No: 776319
  2. Yazar: ZEHRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Nüfusun yoğun olduğu ülkemizde kaliteli okullara girmek sınavlarda gösterilecek başarıyla mümkün olmaktadır. Bu sınavlardaki başarıdan emin olmak isteyen aileler çocuklarını özel dershanelere göndermektedir. Dershanelerde öğrencilere; okullarda öğrendikleri konular tekrar edilmekte, takrir metoduyla işlenmekte ve daha çok test çözmeye ağırlık verilmektedir. Öğrencilere kolej sınavlarında, test sorularını kolay ve çabuk cevaplayabilecekleri teknikler öğretilmektedir. Böylece çocuklar ezbere yönlendirilmektedir. Acaba Öğrencilerin başarılan ve hatırlama düzeyleri deneyle arttırılamaz mı? Bu araştırmanın problem cümlesini oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı ise: Özel dershanelere gelen öğrencilere, deneyle ders anlatmanın başarıyı ve hatırlama düzeyini arttırıp artırmadığını incelemektir. Araştırmamızda, özel dershaneye gelen öğrencilerin Önbilgilerini kontrol etmek için onlara bir Ön test uygulanmıştır. Bunun amacı; - Çocukların önceki bilgilerinin eşit olup olmadığını araştırmak. -Okulda daha önce aynı konuyu öğrenmiş olduklarından bilgi seviyelerini ölçmektir. Daha sonra, dershaneye gelen 5. sınıf öğrencileri kontrol ve deney grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna düz anlatımla, deney grubuna laboratuvar çalışmalarıyla okulda daha önce görmüş oldukları konu, tekrar anlatılıp açıklanmış ve ardından son test yapılmıştır. Yöntem farklılığının hafıza üzerindeki etkisini görmek için ise, son testten 8 hafta sonra hatırlama testi uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin başarılarına; özel hayatları, sosyo ekonomik düzeyleri ve çalışma yöntemlerinin etkilerini görmek amacıyla, bilgi formu hazırlanmıştır. Bu uygulamaların neticesinde şu sonuçlara varılmıştır: n- Öğrenme için öğretmen en etkili faktördür. - Sınav, öğrenme yöntemlerinden biridir. Çünkü kontrol grubu da son test ve hatırlama testlerinde puanlarını yükseltmiştir. - Laboratuvar çalışmalarıyla öğrenilen kavramların hatırlanma düzeyi daha yüksektir. - Okullarda, kitap dışı bilgi verilmemektedir. - Öğretmenler Fen Bilgisi derslerinde ya deney yapmamakta ya da gösteri deneyi yapıp deney hakkında ayrıntılı, dikkati çekici bilgiler vermemektedir. - Öğrenmede duyu organı sayısı ne kadar fazla olursa bilginin zamana karşı kalıcılığı o kadar fazla olmaktadır. -Türk kadının %8 1,2 'i eğitim düzeyi ne olursa olsun ev hanımı olmaktadır. - Özel okullar, merkezî sınavların özelliklerine göre öğrenci yetiştirdiklerinden bu tip okullardan dershaneye devam oranı %8,7'dir. Yapılan bu araştırmada, yukarıdaki sonuçlar ışığında, şu öneriler getirilmiştin - Aday öğretmenler, laboratuvar çalışmaları yaparak, yeni öğrenme yöntemlerini öğrenerek ve öğretmenlik motivasyonu kazanarak mezun olmalıdır. - Yapılan program çalışmalarında laboratuvar programlarının uygulanabilir olmasına özen gösterilmeli, öğretmen-programlayıcı işbirliği dikkatle yürütülmelidir. III- Özel öğretim kurumlarında olduğu gibi, devlet okullarında da sene sonunda öğretmenlerin yıl içi değerlendirilmesi yapılmalı, bu konuda öğretmene geri bildirim verilmelidir. - Okullar ve dershaneler, her sene sonunda, ildeki Eğitim Fakülteleriyle işbirliğine girerek, hizmet içi seminerler düzenlemelidir.
Özet (Çeviri)
In our country, what the population is intensive, entering to the schools of good quality is possible with success in examinations. Families which want to be sure about the success in these examinations, send their children to private classrooms. In private classrooms, subjects'what pupils had learnt in their schools are repeated and discussed with plain explanation method and solving test is dwelled on mainly. Pupils are thought technics in order to answer easy test questions and fast way in examinations of colleges. By this way children are settled to the learning by heart. Couldn't pupil's successes and remembering levels be increased with the experiment? That's the problem sentence of this research. And the aim of the research is to study closely if the explanation of lessons, by experiment increases success on the pupil's of private classes. A pre-test has been applied in our research in order to control the knowledges of the pupils of a private class. The aim of it is: - To research if children's knowledges are equal. - To measure their knowledge levels since they had learned the same subject in school. After that, 5th class' pupils of private classroom are separated as two groups; one is experiment group and one is control group. The subject which they had been told in school has explained to the control group by plain explanation way and to the experiment group by laboratory studies and a final test has been applied. In order to see the effects of method differencies on mind, a remembrance test has been applied 8 weeks after the final test. Further more, an information form has been prepared for to see the effects of pupil's private lives, socio- economical levels and study methods to their success. As a conclusion of those applies these results have been rough:- A teacher is the most effective factor for learning. - Examination is one of the learning methods. Because control group has raised marks on final test and remembrance test. - The remembrance levels of concepts which have been learned with laboratory studies are more high. - In schools out-of-book knowledge isn't given. - Teachers don't make experiments on sciences lessons or they make show-experiments not giving detailed and attention calling knowledges. - The more sense organ on learning the more permanence of knowledge against time. - Turkish women is house wife % 81,2 whatever education level. - Rate of pupils from private schools to private classrooms is % 8,7 since these kind of schools grow pupils according to central examinations. In this research, under the above results these suggestrans has been made: - Condidate teachers must graduate gaining teachership motivation and learning new methods and making laboratory studies. - In programming processes, applicablity of laboratory programmes must be noticed and teacher-programmer co-operation must be carried out carefully. - In state's schools teachers must be evaluated at the end of the year as in private schools so; and must be informed it's conclusion. - Schools and private classrooms must organize internal seminars cooperating with the province's Education Faculty at the last of every year.