Planning and operation of container terminals
Konteyner terminallerinin işletilmesi ve planlanması
  1. Tez No: 65518
  2. Yazar: GÜNDÜZ GÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Deniz ulaşımı ve limanlar dünya ticaretinde, sosyal yaşamında önemli bir yer tutar. Ticaret hacminin gelişmesi yeni limanların yapılması, varolan limanların geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Liman yatırımlarının oldukça büyük olması nedeniyle kaynakların en iyi şekilde kullanılması ve toplam maliyetlerin en düşük olması sağlanmalıdır. Konteyner taşımacılığı hızlı ve son yıllarda oldukça gelişen bir ulaşım şeklidir. Konteyner limanlarının en etkin şekilde işletilebilmesi için planlanması sırasında hedeflerin en iyi şekilde belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada en uygun yanaşma yeri sayısının belirlenmesi için analitik çözümler İzmir Limanı konteyner taşımacılığı verileri kullanılarak uygulanmıştır. İlk olarak gemilerin limana rast gele vardığı ve poisson dağılımına uyduğu, gemi demirleme süresi dağılımının Erlang dağılımına uyduğu gösterilmiştir. En düşük toplam maliyet için gemi bekleme maliyetleri ve boş rıhtım maliyetleri hesaplanıp en uygun yanaşma yeri sayısı araştırılmıştır. Gemi bekleme ve boş rıhtım maliyetlerinin toplamı ile farklı seçeneklerde hesaplanan liman yatırım maliyetleri, beraber incelenip elde edilen yeni toplam maliyetin en uygun yanaşma yeri sayışma etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Marine transportation and ports have an important role in the world trade and social life. The inauguration of the volume of the world trade brings the need of constructing new ports and developing the existing ones. The port investment needs high costs so the sources should be used optimally and the total costs should be the minimum. Container transportation is a rapid way of transport and having a remarkably increasing trend in the world trade. The planning targets of container terminals have to be pointed out right to operate the terminal sufficiently. In this study the analytic methods are used to calculate the optimum number of berths using the statistics of İzmir port. At the first stage these two facts are shown; the arrivals of ships in port is randomly distributed which fits to Poisson distribution and the berth occupancy distribution fits to Erlang distribution. The cost of vacant ships and the cost of vacant berth is evaluated to find out the minimum total cost in order to investigate the optimum number of berths. The sum of the cost of vacant berths and ships and the cost of investment with the various alternatives is examined together. As a result a new total cost is achieved and the effects on the optimum number of berths is investigated.