Algodoo yazılımı ve biçimlendirici yoklama soruları ile desteklenmiş kuvvet ve hareket ünitesinin ortaokul öğrencilerine öğretim sürecinin değerlendirilmesi: Bir eylem araştırması
Evaluation of the teaching process of the force and movement unit supported by Algodoo software and formative assessment probes to secondary school students: An action research
- Tez No: 776366
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN BULUNUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Zaman ilerledikçe değişen ihtiyaçları karşılayabilmek için Fen eğitimi alanında yeni adımlar atılması gerekmektedir. Fen eğitimi, bireylerin yaşamındaki gereksinimleri karşılamak, bireyi topluma ve geleceğe hazırlamak için önemlidir. Özellikle fizik konularının evreni, dünyayı anlamak için fen eğitiminde gün geçtikçe daha değerli bir yeri olmuştur. COVID19 pandemisi ile beraber öğrencilere uzakken de yakın olabilmenin, dinamik ders ortamları yaratabilmenin önemi bir kez daha kendini göstermiştir. Bu çalışmada6. Sınıf Kuvvet ve Hareket ünitesi kapsamında, değerlendirilme korkusundan uzak, öğrenciyi aktif ve mutlu kılan, düşünmeye iten, ücretsiz ulaşım imkanı olan Algodoo yazılımı ile biçimlendirici yoklama soruları kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı Algodoo yazılımı ve biçimlendirici yoklama soruları ile desteklenmiş kuvvet ve hareket ünitesinin altıncı sınıf öğrencilerine öğretim sürecini değerlendirmektir. Çalışma 2021-2022 Güz döneminde, Bursa İli Nilüfer İlçesine bağlı Özel Şahinkaya Eğitim Kurumları'nda 40 altıncı sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından ünitede yer alan beş kazanıma yönelik Algodoo yazılımı ve biçimlendirici yoklama soruları ile desteklenmiş ders planları kullanılmıştır. Araştırmacı aynı zamanda öğrencilerin Fen Bilimleri öğretmeni olduğu için, çalışmada eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak gözlem formu, görüşme soruları ve biçimlendirici yoklama soruları kullanılmıştır. Gözlem formundan ve yarı-yapılandırılmış görüşme sorularından elde edilen veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Her kazanıma yönelik olarak oluşturulan 5 biçimlendirici yoklama sorusu, rubrikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin derste Algodoo yazılımı ve biçimlendirici yoklama sorularına karşı yaklaşımlarının olumlu olduğunu göstermektedir. Öğrenciler görüşmelerde dersler farklı öğretim yöntemleriyle işlendiğinde, dersleri daha çok severek öğrendiklerini söylemişlerdir. Öğrenciler yoklama sorularına detaylı cevaplar vermişler, düşüncelerini net biçimde ifade etmişlerdir. Görüşmelerde öğrenciler düşüncelerini yanlış yapma kaygısı taşımadan rahatlıkla paylaşabildiklerini, bu sürecin onların yaratıcı düşünme becerilerini geliştirdiğini belirtmişlerdir. Öğrenciler Algodoo yazılımı ve biçimlendirici yoklama sorularıyla desteklenen Fen derslerine aktif olarak katılmış, bu yaklaşımların öğrencilerin öğrenme süreçlerini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, Fen Bilgisi öğretmenlerine ve araştırmacılara Algodoo yazılımı ve biçimlendirici yoklama sorularını derslerinde etkin biçimde kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the changing needs as time progresses, it is necessary to take new steps in the field of science education. Science education is important to meet the needs of individuals in their lives and to prepare the individual for society and the future. Especially the physics concepts on universe has become more valuable in order to understand the world. With the COVID 19 pandemic, the importance of being close to students even when they are far away and creating dynamic classroom environments has once again shown itself. In this study, within the scope of the 6th grade force and motion unit, formative assessment probes were used with the Algodoo, which makes the student active and happy and free from thefear of beingevaluated. The aim of thisstudy is to evaluate the teaching process of the force and motion unit supported by Algodoo and probes to sixth graders. The study was carried out with 40 sixth graders at Bursa Private Şahinkaya Schools in the 2021-2022 Fall semester. Since theresearcher is also the science teacher of the students, the action research method wasused. Observation form, interview questions, and formative assessment probes were used. The data obtained from the observation form and interview questions were analyzed descriptively. Formative assessment probes were evaluated using rubrics. Findings show that students' attitudes towards Algodoo and probes are positive. In the interviews, the students said that they learned the lessons with more pleasure when the lessons were taught with different methods. In the interviews, the students stated that they could easily share their thoughts without worrying about making mistakes, and that this process improved their creative thinking skills. As a result, it is recommended that science teachers and researchers use Algodoo and formative assessment probes effectively in their science lessons.