Fen eğitiminde simülasyon yazılımı olan Algodoo programı etkinlikleri kullanımı hakkında öğretmen görüşleri
Teacher's opinions on the use of Algodoo program activities with simulation software in science education
  1. Tez No: 791797
  2. Yazar: BAHAR ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fen Bilimleri öğretmenlerinin simülasyon yazılımı olan Algodoo programı etkinliklerini derslerinde kullanımına yönelik görüşlerini incelenmektir. Çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Bilecik ilinde görev yapmakta olan 25 Fen Bilimleri branşında olan öğretmenler ile gerçekleşmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formu ile alınmıştır. Görüşme formu araştırmacı tarafından hazırlanmış olup uzman görüşleri alınarak yeniden düzenlenmiştir. Bu araştırmada nitel analiz yöntemlerinden durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Veri analizinde içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucu, Fen Bilimleri Basit Makineler ünitesinde yer alan konularda simülasyon yazılımı olan Algodoo programının kullanımının, soyut kavramları somutlaştırmasında oldukça faydalı bir program olduğu ve öğretmenlerinde derslerinde bu programın etkinliklerinin kullanımına uyum sağladıkları tespit edilmiştir. Fakat bazı öğretmenlerin Algodoo programı hakkında hiç bilgileri olmadığı bulunmuştur. Bu öğretmenler analiz edildiğinde yaş aralıklarının 40 yaş üsttü olduğu ve meslekte on yılı doldurdukları teknoloji kullanımında eksiklikleri olduğu sunucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın sonucu doğrultusunda, araştırmacılara ve öğretmenlere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Theaim of thisstudy is toexaminetheviews of scienceteachers on theuse of simulationsoftwareAlgodoo program activities in theirlessons. Thestudywascarriedoutwithteachersfrom 25 sciencebranchesworking in Bilecik in the 2021-2022 academicyear. Researchdatawereobtainedwith a semi-structuredteacherinterview form. Theinterview form waspreparedbytheresearcherandwasrearrangedbytakingexpertopinions. Thisresearchwascarriedoutwith a casestudy, one of thequalitativeanalysismethods. Content analysismethodwasused in dataanalysis. As a result of theresearch, it has beendeterminedthattheuse of theAlgodoo program, which is a simulationsoftware on thesubjects in theScience Simple Machinesunit, is a veryuseful program in concretizingabstractconceptsandthatteachersadapttotheuse of theactivities of this program in theirlessons. However, someteacherswerefoundtohavenoknowledge of theAlgodoo program. Whentheseteacherswereanalyzed, it wasfoundthattheiragerangewasover 40 yearsoldand they had deficiencies in theuse of technologyaftercompleting ten years in theprofession. Inlinewiththeresults of thisstudy, suggestionswerepresentedtoresearchersandteachers.