8. sınıf basit makineler ünitesinde ASSURE modele dayalı Algodoo uygulamalarının öğrencilerin derse ve teknolojiye yönelik tutumlarına etkisi
In 8th grade simple machines unit, the effect of Algodoo applications based on ASSURE model on students' attitudes towards the course and technology
  1. Tez No: 915243
  2. Yazar: FATİH SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ERTAŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, 8. sınıf“Basit Makineler”ünitesinde, ASSURE modele dayalı Algodoo uygulamalarının öğrencilerin derse ve teknolojiye yönelik tutumlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış ve bu araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Aksaray ilinde orta sosyo-ekonomik düzeye sahip bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 70 öğrenci (35 öğrenci kontrol grubu, 35 öğrenci deney grubu) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunda dersler araştırmacı tarafından geliştirilen Algodoo uygulaması ile hazırlanan simülasyonlarla zenginleştirilen ASSURE modele göre hazırlanmış ders planları merkezinde işlenirken, kontrol grubunda fen bilimleri ders kitabı takip edilerek, öğretim programının öngördüğü şekilde işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde parametrik testlerden, yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin fen bilimleri dersi ve teknolojiye yönelik tutum ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Gruplar içi incelemede kontrol grubu öğrencilerinin ön test- son test tutum puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, deney grubu öğrencilerinin ön test- son test tutum puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur. Benzer konularda nitel verilerle desteklenen çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effect of Algodoo applications based on the ASSURE model on students' attitudes towards the course and technology in the 8th grade“Simple Machines”unit. Pre-test and post-test experiment-control group quasi-experimental design was used in the study and this research was carried out with 70 students (35 students in the control group and 35 students in the experimental group) studying in a public secondary school with a medium socio-economic level in Aksaray province, selected by convenience sampling method in the 2022-2023 academic year. In the experimental group of the study, the lessons were taught in the center of lesson plans prepared according to the ASSURE model enriched with simulations prepared with the Algodoo application developed by the researcher, while in the control group, the lessons were taught by following the science textbook as stipulated by the curriculum.“Attitude Scale towards Science Course”and“Attitude Scale towards Technology”were used as data collection tools. Parametric tests were used to analyze the quantitative data obtained. As a result of the research, it was determined that there was no statistically significant difference between the attitude averages of the experimental and control group students towards science course and technology. In the intra-group analysis, it was found that while there was no statistically significant difference between the pretest and posttest attitude score averages of the control group students, the pretest and posttest attitude score averages of the experimental group students showed a statistically significant difference. It is recommended to conduct studies on similar subjects supported by qualitative data.