Tire Şer'iye sicillerinin [3/2 nolu Demirbaş Defterinin] transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Tire the Court Register number 3/2
  1. Tez No: 776379
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HANİLÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu tez çalışmasında, M. 1841-1843 (H. 1257-1258) yıllarına ait 3/2 Numaralı Tire Şer'iye Sicil Defteri“nin transkripsiyonu yapılarak, defterde yer alan belgeler doğrultusunda söz konusu dönemde Tire'nin idari ve sosyal ve ekonomik yapısı üzerinde durulmuştur. Çalışma iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde ”3/2 Nolu Tire Şer'iye Sicili Defteri“nin değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümde ise; ”3/2 Numaralı Tire Şer'iye Sicili“ne göre 1841-1843 yılarını kapsayan Tire'de Sosyal Ve Ekonomik Hayat üzerinde durulmuştur. Ek olarak, ”3/2 Numaralı Tire Şer'iye Sicil Defteri"nin transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to transcribe“The Court Register Number 3/2 of Tire”that belongs to the years 1841–1843 (Hegira 1257–1258) and to evaluate Tire's social and economical structure in the light of the documents in the register. This study is divided into two parts. In the first part,“The Court Register Number 3/2 of Tire”was evaluated. In the second part; According to the“The Court Register Number 3/2 of Tire”, Social and Economic Life in Tire was emphasized. In addition, the transcripted text of the,“The Court Register Number 3/2 of Tire”is given.