Yerli ve Suriyeli girişimcilerin rekabet ve entegrasyon konusundaki düşünceleri: Gaziantep örneği
Local and Syrian entrepreneurs' thoughts on competition and integration: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 776413
  2. Yazar: ADEM ABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada, Suriye İç Savaşı sonrasında Türkiye'ye zorunlu göçle gelen ve girişimci olan Suriyeli göçmenler ile onlarla aynı bölgede faaliyet gösteren yerli girişimcilerin; girişimcilik, rekabet ve entegrasyon konusundaki düşünce ve deneyimleri incelenmiştir. Göçmen girişimcilik deneyimi yaklaşımları ve entegrasyon teorileri üzerinden bir durum çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada nitel desen kullanılmıştır. Çapraz durum çalışması olan bu çalışmada hem yerli girişimcilerin hem de Suriyeli girişimcilerin işletme kurma süreçleri, deneyimleri, birbirleri hakkındaki rekabet algıları, karşılıklı etkileşim düzeyleri ile işletmeciliğin Suriyeli göçmenlerin entegrasyon süreçlerindeki yerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma sahası olan Gaziantep ilinde teorik örnekleme tekniği ile gıda ve kişisel hizmet sektöründe faaliyet gösteren 15'i yerli, 16'sı Suriyeli işletme sahibine ulaşılarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veri toplanmıştır. Veriler MAXQDA nitel analiz programında açıklayıcı analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, yerli girişimciler ve Suriyeli girişimcilerin rekabet algısının düşük olduğu, girişimciliğin sosyal refah üzerinde olumlu katkıları olduğu, işletme mekânının sosyal temas noktaları oluşturduğu ve girişimcilik faaliyetlerinin göçmenlerin yerli toplum ile etkileşim düzeyini artırdığı dolayısıyla entegrasyonları üzerinde olumlu katkısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the thoughts and experiences of Syrian immigrants who came to Turkey due to forced migration and became entrepreneurs after the Syrian Civil War and domestic entrepreneurs operating in the same region were examined. These individuals' experiences and thoughts on entrepreneurship, competition, and integration were compared with those of Turkish entrepreneurs. This study employed a qualitative research approach, specifically a case study design, based on approaches to immigrant entrepreneurial experiences and integration theories. This cross-case study aims to find out how both local and Syrian entrepreneurs started their businesses, what they learned, how they perceived each other as competitors, the levels of interaction, and the role of business administration in the integration process of Syrian immigrants. The sample of the study consists of 31 business owners, 15 of whom are local and 16 of whom are Syrian, who operate in the food and personal services sector in Gaziantep. The theoretical sampling technique was used to determine the sample of the study. The researcher developed a semi-structured interview form as an instrument for data collection. Data were analyzed using the explanatory analysis technique in the qualitative analysis program MAXQDA. As a result of the research, it was found that local entrepreneurs and Syrian entrepreneurs have low perceptions of competition, that entrepreneurship contributes positively to social well-being, that business space creates social contact points, and that entrepreneurial activities increase immigrants' interaction with local society so that their integration contributes positively.