İstanbul'da kentsel mekânın dönüşümünde Surı̇yelı̇ göçmen etkı̇sı̇: Malta Çarşısı örneğı̇
Syrian immigrant impact in the transformation of urban space in istanbul: Sample of Malta Bazaar
  1. Tez No: 663159
  2. Yazar: SERKAN DORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışmasının teorik temelini Bourdieu'nün sosyolojisi oluşturmaktadır. Çalışmada Fatih ilçesinin yıllar içindeki sosyo-ekonomik dönüşümüne bakılarak Suriyeli göçünün yarattığı kültürel, siyasal, söylemsel ve mekânsal tedirginlikler irdelenmektedir. Tez çalışmamızın odak noktası Fatih ilçesine bağlı ve Fatih Camii'nin yanında olan Malta Çarşısı'dır. Burası Suriyeli göçmenlerin açtığı mekânların çokluğu sebebiyle Suriyelilerin gündelik alışveriş ve yemek uzamı olduğu gibi fiziki ve toplumsal karşılaşma uzamıdır da. Çarşıdaki mekânların yarıya yakın kısmı Suriyeli girişimciler tarafından işletilmektedir. Çarşıda aktar ve lokantayla başlayan değişim ve dönüşüm bugün lokantalar, parfümeriler, kahveciler, tatlıcılarla devam etmektedir. Bu dönüşümü anlamak için göç güzergâhları takip edilmiştir. Göçün başlangıç noktasından başlayarak Malta Çarşısı'na gidiş güzergâhı izlenmiştir. Çalışmanın amacı göçmenlerin mekâna etkisini değerlendirmektir. Nitel saha çalışması ve katılımsız gözlemle desteklenen çalışmada yerli ve Suriyeli esnafın sermaye türleri ve habitusları üzerinden alan mücadelesinin Malta Çarşısı'na etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theoretical basis of the thesis is Bourdieu's sociology. In this study, The cultural, political, discursive and spatial anxieties created by Syrian migration are examined, by looking at the socio-economic transformation of Fatih district over the years. The focal point of the study is Malta Bazaar, in Fatih district and adjacent to Fatih Mosque. This is the space for physical and social encounters as well as the daily shopping and dining space for Syrians due to the abundance of places opened by Syrian migrants. Almost half of the venues in the bazaar are operated by Syrian entrepreneurs. The change and transformation started in the bazaar with herbalists and restaurants continues with restaurants, perfumeries, coffee shops and dessert shops today. Migration routes have been followed to understand this transformation. The route starting from the starting point of the migration to the Malta Bazaar was followed. The aim of the study is to evaluate the impact of immigrants on the place. In the study, supported by qualitative fieldwork and covert participant observation, the effect of the field struggle on the Malta Bazaar through the capital types and habitus of local and Syrian tradesmen was examined.