Dystopia in contemporary Xinjiang: Human rights violations against Uyghur Muslims by China
Sincan'da yaşanan distopya: Çin tarafından Uygur Müslümanlarına yapılan insan hakları ihlalleri
- Tez No: 776414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT KASAPSARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Son zamanlarda insan hakları örgütleri, Çin hükümetinin Sincan özerk bölgesinde Uygur Müslümanlarına karşı çizdiği ayrımcı çerçeveyi eleştirmektedir. Uygur İnsan Hakları Projesi (UHRP) gibi insan hakları örgütlerinden gelen raporlar, Çin hükümetinin Sincan özerk bölgesindeki hareketleri kontrol etmek için kaba kuvvet, baskı ve gözaltı kullandığını ortaya çıkarmıştır. Çin hükümetine göre, Uygurlara uygulanan sıkı önlemler, kuzeybatı bölgesindeki terörist faaliyetlere karşı koymak için yapılmaktadır. Çin devleti, Avrupa Parlamentosu tarafından şiddetle eleştirilmekte ve kınanmaktadır. Çin hükümetinin zulmünden korkarak Sincan'dan yabancı ülkelere kaçan Uygurlar Çin hükümetini insan hakları ihlalleri ile suçlamaktadır. Bu çalışma, Çin hükümetinin Sincan ve Uygur Müslümanları için gelecekteki planlarını sorgulamak için bir çerçeve çizmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Çin'in yaklaşımını analiz etmek ve Sincan'daki belirli bir etnik ve dini topluluğu kontrol etmeyi amaçlayan politikaları mercek altına almaktır. Bu çalışma ile, Uygurlar meselesine bilimsel bir katkıda bulunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently human rights organisations have criticised the discriminatory framework being drawn by the Chinese government in the autonomous region of Xinjiang, China, against the minority Uyghur Muslims. Reports from Human rights organisations like Uyghur Human Rights Project (UHRP) have surfaced where Chinese government is seen using brute force, repression, and detention to control movement within the autonomous region of Xinjiang. According to the Chinese government, the strict measures being implemented on the Uyghurs are so done to counter terrorist activities within the north-western region. The state of China is strongly criticized and condemned by European Parliament and is accused by Uyghurs of human rights violation, who have fled to foreign countries from Xinjiang fearing persecution by the Chinese government. This thesis is intended to draw a profound summary to criticise and question the government about its plans for Xinjiang and the Uyghur Muslims. The purpose of writing this thesis is to bring certain important issues under the microscope so as to analyse the extent of China's approach and aim to control a particular ethnic and religious community in Xinjiang. The thesis aims to contribute to the understanding of the situation of Uyghurs in particular and the human rights violations in China in general.