Engelli üniversite öğrencilerinin ana-babaya bağlanma durumları ile cinsel sağlık bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Evaluation of the knowledge and behavior of disabled university students about sexual health depending on their attachment to their parents
- Tez No: 776434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE YAĞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma engelli üniversite öğrencilerinin ana-babaya bağlanma durumları ile cinsel sağlık bilgi ve tutumlarının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve korelasyonel tipte olan çalışma Eylül 2020 – Eylül 2021 tarihleri arasında 100 engelli üniversite öğrencisine uygulanmıştır. Araştırma verileri 'Ana Babaya Bağlanma Ölçeği', 'Cinsel Sağlık Bilgi ve Tutum Envanteri' içinde bulunan 'Cinsel Sağlık Bilgi Testi', 'Cinselliğe İlişkin Tutum Ölçeği', 'Cinsel Sağlık ve Kişisel Hijyene İlişkin Tutum Ölçeği', 'Toplumsal Cinsiyet Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği', 'Cinsel İstismara İlişkin Tutum Ölçeği' ve 'Birey Tanılama Formu' kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları çevrimiçi ankete dönüştürülerek engelli koordinatörlüğü olan üniversitelerin, koordinatörlükleri aracılığıyla öğrencilerin mail hesaplarına gönderilerek veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde Shapiro Wilk testi, Bağımsız Örneklem t testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin %64'ü kadın, %55'i 21-25 yaş arasında %69'u sağlık bilimleri öğrencisi, %86'sı fiziksel engelli ve %68'inin büyüme sürecinde her iki ebeveyn eşit katılım göstermiştir. Aynı zamanda öğrencilerin %39'u CYBH eğitimi almış, %52'si bu eğitimi kısmen yeterli bulmuş, %81'i cinsel/üreme sağlığı eğitimini yararlı bulmakta ve %91'i bu konuda bir danışma birimi olmasını istemektedir. Katılımcıların %60'ı annelerine, %58.75'i babalarına olumlu bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the parental attachment status and sexual health knowledge and attitudes of disabled university students and to examine the relationship between them. The descriptive, cross- sectional and correlational study was applied to 100 disabled university students between September 2020 and September 2021. The data of the research were collected by using 'The Parental Bonding Instrument', 'Sexual Health Information Test', 'Sexual Health Information and Attitude Inventory', 'Attitude Scale towards Sexuality', 'Attitude Scale towards Sexual Health and Personal Hygiene', 'Attitude towards Gender Roles Scale', 'Attitude Scale towards Sexual and the 'Individual Identification Form' . These forms were converted into an online questionnaire, and data were collected by sending it to the e-mail accounts of the students through the coordinatorships of the universities with the disabled coordinators. Shapiro Wilk test, Independent Sample t test, Mann Whitney U test and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data. The students' 64% are women, 55% are between the ages of 21-25, 69% are health science students, 86% are physically disabled, and both parents participated equally in the growth process of 68%. At the same time, 39% of the students received STD training, 52% found this training partially sufficient, 81% found sexual/reproductive health training useful, and 91% want a counseling unit dealing with this subject. Their 60% are positively attached to their mothers and 58.75% to their fathers. There was a significant positive relationship between attachment to parents and mother dimension and attitude towards gender roles scale.