Kastamonu Orman İşletme Şefliğinin yanıcı madde ve topoğrafik özelliklere göre yangın tehlikesinin haritalanması
Mapping of fire risk of Kastamonu Forest Directorate in accordance with fuel and topographic properties
- Tez No: 776433
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki yangına duyarlılığı fazla olan karaçam türünün yoğun olduğun olarak bulunduğu Kastamonu Merkez Orman İşletme Şefliği çalışma alanı olarak seçilmiştir. Kastamonu Merkez Orman İşletme Şefliğinin Coğrafi Konumu, orman alanı, alan içerisindeki köyler, iklim özellikleri, bitki ve orman topluluklarının çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Kastamonu Orman İşletme Şefliğinin orman alanları yangın risk potansiyeli ile yangın tehlike potansiyeli parametreleri dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Yangın risk ve tehlikesi potansiyeli değerlendirmesinde kullanılan parametrelerden ağaç tür kompozisyonu sınıfları içerisinde: saf karaçam türleri, karaçam ve diğer yapraklı türler, karaçam ve diğer ibreli türler, açıklık alanlar, bozuk türler, diğer ibreli ve diğer yapraklı türler bulunmaktadır. Bakı Faktörü sınıfları içerisinde: Açıklık alanlar, Kuzey bakılı, Kuzeydoğu bakılı, Doğu bakılı, Güneydoğu bakılı, Güney bakılı, Güneybatı bakılı, Batı bakılı, Kuzeybatı bakıları bulunmaktadır. Tarım alanına yakınlık sınıfları içerisinde tarım alanına yakınlığı 0-100m, 101-200m, 201-300m ve >300m üstü değerler bunmaktadır. Yerleşim alanına yakınlık sınıfları içerisinde 0-100m, 101-200m, 201-300m ve >300m üstü değerler bunmaktadır. Yola yakınlık faktörü sınıfları içerisinde 0-100m, 101-200m, 201-300m ve >300m üstü değerler bunmaktadır. Gelişme Çağı sınıfları içerisinde açıklık alanlar, gençlik çağı, sıklık çağı, ince ağaçlık çağı, orta ağaçlık çağı, kalın ağaçlık çağları bulunmaktadır. Meşçere Kapalılığı sınıfları içerinde açıklık alanlar, bozuk (%35 üstü eğimler bulunmaktadır. Yangın risk ve tehlike potansiyeli değerlendirilmesinde: Çok düşük değer, düşük değer, orta değer, yüksek değer, çok yüksek değerler olarak değerlendirme yapılmıştır. Kastamonu Merkez Orman İşletme Şefliğinin yangın riski ve tehlikesi potansiyeli hassasiyet sınıflandırması haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kastamonu Central Forestry Directorate, where the larch species, which is highly sensitive to fire, is located in Kastamonu Regional Directorate of Forestry, was chosen as the study area. Information was given about the geographical location of Kastamonu Central Forestry Directorate, the forest area, the villages in the area, the climate characteristics, the types of plant and forest communities. The forest areas of Kastamonu Forestry Operations Directorate were evaluated by considering the fire risk potential and fire hazard potential parameters. Among the tree species composition classes used in the assessment of fire risk and hazard potential, there are pure larch species, larch and other leafy species, larch and other coniferous species, clearings, damaged species, other coniferous and other leafy species. Within the Aspect Factor classes: Open areas, North facing, Northeast facing, East facing, Southeast facing, South facing, Southwest facing, West facing, Northwest facing. Among the closeness classes to the agricultural area, the closeness to the agricultural area is 0-100m, 101-200m, 201-300m and >300m. Within the proximity classes to the residential area, values above 0-100m, 101-200m, 201-300m and >300m are found. Among the categories of proximity to the road, values above 0-100m, 101-200m, 201-300m and >300m are found. Within the Development Age classes, there are clear areas, youth age, density age, thin wooded age, medium wooded age, and thick wooded age. There are open areas, damaged (35% slope. Evaluation of fire risk and danger potential: Very low value, low value, medium value, high value, very high values were evaluated. Fire risk and hazard potential sensitivity classification maps of Kastamonu Central Forestry Operations Directorate were created.