Obez bireylerde antropometrik ölçümlerin serum lipid profili ile ilişkisi
Association between anthropometric measurements and serum lipid profiles in obese individuals
  1. Tez No: 776476
  2. Yazar: ŞÜKRAN SEMA KALFALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Santral obezite olarak isimlendirilen ve vücudun en çok karın cildi altında ve karın içindeki organlarda yağlanmaya yol açan obezite türünün kardiyovasküler hastalıklar, hiperlipidemi ve metabolik sendrom açısından daha riskli olduğu bilinmektedir. Bel/kalça oranı, bel/boy oranı gibi antropometrik ölçümler santral obeziteyi göstermesi bakımından oldukça önemlidir. Bu çalışma antropometrik ölçümlerle belirlenen santral yağlanmanın ve obez hastalardaki yağlanma dağılımının hastaların lipid profili ile ilişkisini araştırma amaçlı planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Retrospektif tanımlayıcı tipte olan çalışmamızda Kasım 2021 ve Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Obezite Polikliniğine başvuran 143 hastanın dosya taraması yapılarak demografik özellikleri; vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi (BÇ), kalça çevresi, bel/boy oranı (BBO), bel/kalça oranı (BKO) gibi antropometrik ölçümleri, biyoelektriksel impedans analizi (BİA) cihazı ile ölçülen vücut yağ oranları ve ölçülen serum lipid düzeyleri ilgili veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity is one of the most important health problems of developed and developing countries today. It is known that the type of obesity, which is called central obesity and causes fattening mostly under the abdominal skin and in the organs in the abdomen, is more risky in terms of cardiovascular diseases, hyperlipidemia and metabolic syndrome. Anthropometric measurements such as waist/hip ratio, waist/height ratio are very important to indicate central obesity. This study was planned to examine the relationship between central adiposity determined by anthropometric measurements and the lipid profile of patients. MATERIAL and METHOD: In our retrospective descriptive study, the files of the patients who applied to the İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Obesity Outpatient Clinic between November 2021 and March 2022 were scanned and data such as demographic characteristics, anthropometric measurements such as body mass index (BMI), waist circumference (WC), hip circumference, waist/height ratio (WHtR), waist/hip ratio (WHR), body fat ratios which is measured by bioelectrical impedance analysis (BIA) device and serum lipid levels were collected.