Aile hekimliği asistanlarının anafilaksi tanısı ve yönetimi hakkındaki bilgi düzeyi
The level of knowledge of family medicine assistants about diagnosis and management of anaphylaxis
- Tez No: 776477
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Anafilaksi hızlı başlangıçlı ve ölümcül olabilen ciddi bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi tanısının hızlı konulması ve tedavisinin doğru uygulanması, hastaların ölümcül komplikasyonlardan korunması açısından son derece önemlidir. Çalışma, bunlar göz önünde tutularak aile hekimleri asistanlarının anafilaksi tanısı ve yönetimi hakkındaki bilgi düzeyini saptamak amaçlı planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışması olan çalışmamız, 20 Nisan 2022 - 20 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılmış olup, İstanbul'da eğitim gören 178 aile hekimliği uzmanlık öğrencisini kapsamaktadır. Toplam 43 sorudan oluşan anketimizde katılımcıların sosyodemografik özellikleri, anafilaksi tanısı ve yönetimi hakkındaki tutum ve davranışları ve bilgi düzeyleri sorgulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Anaphylaxis is a severe allergic reaction that has a rapid onset and can be fatal. The rapid diagnosis of anaphylaxis and the correct application of its treatment are extremely important in terms of protecting patients from fatal complications. Considering these, the study was planned to determine the level of knowledge of family physician residents about the diagnosis and management of anaphylaxis. MATERIAL and METHOD: Our study, which is a cross-sectional-descriptive survey study, was conducted between April 20, 2022 and May 20, 2022 and includes 178 family medicine specialty students studying in Istanbul. In our questionnaire consisting of 43 questions, the sociodemographic characteristics of the participants, their attitudes and behaviors about the diagnosis and management of anaphylaxis, and their level of knowledge were questioned.