Türk ve Endonezya hukukunda sağlık hakkı
The right to health in Turkish and Indonesian law
  1. Tez No: 776497
  2. Yazar: GHEA SHAHNAZ ROSADY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sağlık hakkı insan hakları arasında yer almaktadır. Sağlık ve insan hayatı yakından ilgilidir. Sağlık hizmetlerinin mevcudiyeti, temiz ve sağlıklı bir çevre ve sağlıkla ilgili diğer faktörler, insanın hayatta kalması için çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü Anayasası ve Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi de dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası anlaşma sağlık hakkını düzenlemektedir. Bu anlaşmaların taraflarının insan haklarını gözetme, koruma ve yerine getirme yükümlülükleri vardır. Devletler, ulusal yasalar ve politikalar yoluyla sağlık hakkının uygulanmasını taahhüt etmişlerdir. Endonezya ve Türkiye bu anlaşmalara taraftır. Sonuç olarak, her iki ülke de sağlık hakkının ulusal düzeyde ayrımcılığa uğramadan gerçekleştirilmesini sağlamakla yükümlüdür. Türkiye'de sağlık hakkı sosyal hakların bir parçası olarak kabul edilmektedir ve 1982 Anayasası'nın 56. maddesinde düzenlenmiştir. Türkiye'de sağlık hakkını desteklemek ve gerçekleştirmek için 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çıkarılarak Genel Sağlık Sigortası getirilmiştir. Endonezya'da sağlık hakkı 1945 Anayasası'nın 28H maddesinde düzenlenmiştir. Ardından Endonezya, sağlıkla ilgili 2009 tarihli 36 sayılı Kanun ile sağlık hakkının yerine getirilmesini garanti etmiştir. Bu kanunun varlığı, Endonezya'nın yetkin ve ayrımcı olmayan sağlık hizmetleri sunarak halkının sağlığını garanti etme taahhüdünün bir parçasıdır. Bu çalışmada, Endonezya ve Türk hukukunda sağlık hakkının uygulanması uluslararası yükümlülükler doğrultusunda incelenmiştir. Anahtar Kelime: Sağlık Hakkı, İnsan Hakları, Endonezya Hukuku, Türk Hukuku, Dünya Sağlık Örgütü.
Özet (Çeviri)
The right to health is included among the human rights. Health and human life are intimately connected. The availability of health services, a clean and healthy environment, and other health-related factors are essential to human survival. Numerous international agreements regulate the right to health, including the World Health Organization Constitution and the International Covenant on Economic, Social, and Cultural Rights The parties to these agreements have responsibilities to respect, protect, and fulfill human rights. They have committed to implement right to health through domestic laws and policies. Indonesia and Turkey are parties to these agreements. Consequently, both countries are obligated to ensure that the right to health can be achieved without discrimination at the national level. In Turkey, right to health is recognized as a part of the social rights and it is regulated article 56 of the 1982 Constitution. The government established the General Health Insurance by the Law Number 5510 on Social Insurance and General Health Insurance in order to support and realize the right to health in Turkey. The right to health in Indonesia is regulated in article 28H of the 1945 Constitution. Indonesia guarantees the fulfillment of the right to health through Law number 36 of 2009 concerning Health. The presence of this law is part of Indonesia's commitment to guaranteeing the health of its people by providing competent and non-discriminatory health services. In this study, The implementation of right to health in indonesian and turkish law will be examined in accordance with the international obligations. Keyword: Right to Health, Human Rights, Indoneian Law, Turkish Law, World Health Organization.