Güneydoğu Asya ülkelerinde Türk dış politikası ve ekonomik ilişkilerinde yeni bir girişime: Endonezya örneği
Asia anew initiative in Turkish foreign policy and economic relatons in southeast Asia countries: Case of Indonesia
- Tez No: 972201
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
“Yeni Asya”girişimi, Türk dış politikası için önemli bir zorluk teşkil etmekte olup, Asya ülkeleriyle daha derin ortaklıklar kurmayı ve ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu stratejik dönüş, Türkiye'nin Asya'daki ekonomik ve jeopolitik etkisini genişletme niyetini yansıtmaktadır. Girişim, siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği ile ortaklığın diğer yönlerine odaklanmakta olup, özellikle Güneydoğu Asya ülkelerini hedeflemektedir. Endonezya, Osmanlı İmparatorluğu'na kadar uzanan tarihi bağları, dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülke olması ve hızla büyüyen bir pazar olması gibi çeşitli faktörler nedeniyle seçilmiştir. Bu çalışma, Türkiye ile Endonezya arasındaki ikili ortaklıkları vurgularken, ASEAN içindeki ekonomik ve bölgesel diplomatik bağları güçlendiren ve Endonezya'yı stratejik bir müttefik olarak konumlandıran Türkiye'nin dış politika gündemini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada, vaka çalışması yaklaşımına odaklanarak nitel bir metodoloji seçilmiştir. Bu yaklaşım, Türkiye ile Endonezya arasındaki ekonomik ilişkileri tanımlamak ve Güneydoğu Asya bölgesinde yer alma fırsatlarını incelemek için kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye'nin Güneydoğu Asya'da, özellikle Endonezya'da kalkınma, jeopolitik, eğitim ve ekonomik işbirliği alanlarında varlığını göstermektedir. Çalışma, Türkiye'nin Endonezya'daki dış politikasının başarısının, jeopolitik zorlukları aşma ve bunlara uyum sağlama becerisine, kendini küresel bir aktör olarak konumlandırma ve diğer rakiplerle rekabet etme becerisine bağlı olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The“Asia Anew”Initiative represents a significant challenge to Turkish foreign policy, aiming to forge deeper partnerships and enhance engagement with Asian nations. This strategic pivot reflects Turkey's intent to expand its economic and geopolitical influence in Asia. The Initiative focuses on political, financial, and cultural cooperation and other aspects of partnership, particularly targeting Southeast Asian countries. Indonesia has been selected due to several factors, including historical ties dating back to the Ottoman Empire and its status as the country with the largest Muslim population in the world and a rapidly growing market. This study aims to explain Turkey's foreign policy agenda, which emphasises bilateral partnerships between Turkey and Indonesia while strengthening economic and regional diplomatic ties within ASEAN and positioning Indonesia as a strategic ally. A qualitative methodology is chosen in this research by focusing on a case study approach. This approach is employed to describe the economic relations between Turkey and Indonesia and to examine the opportunities for involvement in the Southeast Asian region. The findings of this study demonstrate Turkey's presence in Southeast Asia, specifically in Indonesia, concerning development, geopolitics, education and economic cooperation. The study concludes that the success of Turkish foreign policy in Indonesia depends on its ability to navigate and adapt to geopolitical challenges while establishing itself as a global actor and competing with other competitors.