The determinants of stock market performance: Comparative analysis of the Islamic stock market and conventional stock market
Borsa performansının belirleyicileri: İslam piyasasının karşılaştırmalı analizi ve geleneksel piyasa piyasası
  1. Tez No: 492803
  2. Yazar: BASSAM O. AL-AGHA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. EMİN AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son yıllarda, İslami hisse senedi piyasaları, dünya hisse senedi piyasaları arasında önemli bir yere sahip olmuştur. Günümüzde ise, bu piyasalar uluslararası finans sisteminin ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. İslami senedi piyasalarının yükselişe geçişi ve ahlaki prensipleri, Müslüman ve gayrimüslim ülkelerdeki farklı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışma, İslami ve konvansiyonel senedi piyasalarının farklılıkları; getirilerin belirleyicileri, birlikte hareket ilişkisi ve piyasa performansı gibi farklı alanları göz önünde bulundurarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada buna ek olarak, sub-prime krizinin İslami ve konvansiyonel piyasadaki etkileri de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi; USA, UK, Kanada, Japonya ve Endonezya olmak üzere 5 ülkenin konvansiyonel ve İslami piyasa endekslerinden alınan 10 endeksten oluşmaktadır. Çalışmada 2000 ve 2014 yılları arasındaki dönem baz alınmıştır. Sharpe oranı analizine göre bütün süreç boyunca, kriz öncesindeki süreçte de olduğu gibi, Endonezya hariç olmak üzere diğer ülkelerde konvansiyonel endeksler İslami endekslerden daha iyi performans göstermiştir. Kriz sürecinde ise İslami endekslerin (Birleşik Krallık hariç olmak üzere) bütün ülkelerdeki performansı, konvansiyonel endekslerden daha iyi sonuç göstermiştir. Bununla birlikte, kriz sonrası dönemde konvansiyonel endeksler, İslami endekslere göre daha iyi performans göstermiştir. Engle-Granger Koentegrasyon (Eş-bütünleme) Testi sonucuna göre, İslami ve konvansiyonel borsa arasında uzun vadede koentegrasyon bulunmamaktadır. Bununla birlikte Granger nedensellik analizine göre, USA, UK ve Japonya'da İslami borsalara doğru sadece tek yönlü nedensellik bulunmaktadır; bu da konvansiyonel borsaların kısa vadede İslami borsaları etkiledikleri anlamına gelmektedir. Diğer taraftan Endonezya ve Kanada'da, İslami ve konvansiyonel borsaların kısa vadede birbirini dengelediği bir Granger nedenselliği mevcuttur. Piyasa performansının belirleyicilerinin analiz sonuçlarına göre, İslami ve konvansiyonel borsa endekslerini etkileyen faktörler arasında istatistiksel farklılıklar bulunmamaktadır. Adımsal regresyon analizine göre ise, borsa performansının ana belirleyicileri döviz kuru, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla ve petrol fiyatlarıdır.
Özet (Çeviri)
For the last few decades, Islamic stock markets have become a vital part of the international stock markets; it has evolved to become an integral part of the international financial system. The increasing growth of the Islamic stock market and its ethical principles has attracted different investors from both Muslim and non-Muslim countries. This study highlights the comparison between the performance of Islamic and conventional stock markets from several aspects including the determinants of stock market performance, co-movement relationship and market performance. Sample case-study used in this research is comprised of 10 indices from both the conventional and Islamic stock market indices of 5 different countries, namely; the USA, UK, Canada, Japan, and Indonesia, and which covers covered the periods between 2000 and 2014. Sharpe ratio is one of the analysis tools use in this research study and it indicated that during the entire case-study period, as well as the pre-crisis period, the conventional indices outperformed the Islamic counterparts in the five countries except in Indonesia. However, during the crisis period, the performance of Islamic indices in all countries, except in the UK, was better than their conventional counterparts. Consequentially, in the post-crisis period, the conventional indices outperformed the Islamic counterparts. Another important analysis tool used in the research study is the Engle-Granger Co-integration test which shows that there is no co-integration between Islamic and conventional stock market indices in long-term; while, the Granger causality analysis points out that in the USA, UK, and Japan, there is only one-way Granger causality towards the Islamic stock markets, which implies that the conventional stock markets affected the Islamic stock markets in short-term. Furthermore, it is seen that there is a Granger causality in Indonesia and Canada, which depicts that the Islamic and the conventional stock markets equalized each other in short-term. The results analysis for the determinants of market performance revealed that there are no significant statistically differences between the factors affecting the Islamic and the conventional stock market indices, and the analysis of stepwise regression shows that the main determinants of the stock market performance are exchange rate, GDP, and oil price.