Böbrek nakli sonrası izlem böbrek biyopsilerinde İgA nefropati tekrarlama sıklığı ve prognoza etkisi
Frequency of IgA nephropathy and its effect on prognosa in follow-up renal biopies after renal transplant
  1. Tez No: 789136
  2. Yazar: EVRİCAN ZİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IgA nefropatisi (IgAN), asemptomatik proteinüriden hızlı ilerleyen glomerülonefrite kadar geniş bir çerçevede izlenebilen bir kronik glomerulonefrittir ve kronik böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenlerinden biridir. Böbrek nakli, primer IgAN'li hastalar için hala en iyi tedavi seçeneği olarak kabul edilmektedir. Ancak nakil sonrası hastaların %13-65'inde greftte hastalık nüksü görülebilmektedir. Bu çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı Böbrek Nakil polikliniğinde dosya kaydı bulunan ve Haziran 2000 - Haziran 2019 tarihleri arasında primer böbrek hastalığı IgA nefropatisi olan ve son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) nedeni ile böbrek nakli yapılan 76 hasta ile yürütüldü. Hastaların geriye dönük izlem dosyalarında posttransplant ilk yıl izlem böbrek biyopsilerinin (6.ay ve 1.yıl) patolojik inceleme sonuçları ışık mikroskobi ve immunfloresan inceleme ile değerlendirilmiştir. Hastaların bazal demografik, klinik ve laboratuar verileri yanı sıra, transplantasyon sonrası klinik, laboratuar ve diğer izlem verileri, bir yıldan sonra yapılan nedenli biyopsi sıklığı, greft kaybı ve hasta kaybı verileri incelenmiştir. Nakil sonrası IgA rekürrensini predikte eden değişkenler için binary lojistik regresyon, IgA rekürrensinin greft sağkalımı ile ilişkisini belirlemek için Kaplan Meier analizi, tanımlayıcı istatistiklerde ve grupların karşılaştırılmasında parametrik ve non-parametrik verilere uygun olarak, Mann Whitney-U ve student t-test, kategorik verilerde ki-kare testi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IgA nephropathy (IgAN) is a chronic glomerulonephritis that can be followed in a wide range from asymptomatic proteinuria to rapidly progressive glomerulonephritis and IgAN is one of the leading causes of chronic kidney failure. Kidney transplantation is still considered the best treatment option for patients with primary IgAN. However, disease recurrence in the graft can be seen in 13-65% of patients after transplantation. This study was carried out with 76 patients who had primary kidney disease IgA nephropathy and who had undergone renal transplantation due to end-stage renal failure between June 2000 and June 2019, who had a file in the Ege University Faculty of Medicine, Department of Nephrology Kidney Transplant outpatient clinic. Pathological examination results of protocol kidney biopsies (6th months and 1 year) were evaluated by light microscopy and immunfloresan examination in the retrospective follow-up files of the patients. In addition to the baseline demographic, clinical and laboratory data of the patients, clinical, laboratory and other follow-up data after transplantation, frequency of cause-biopsies performed after one year of follow-up, graft loss and patient loss data were examined. Binary logistic regression analysis for variables predicting post-transplant IgA recurrence and Kaplan-Meier analysis to determine the relationship of IgA recurrence with graft survival were used. In descriptive statistics and comparison of groups in accordance with parametric and non-parametric data, Mann Whitney-U test, student-t test, and categorical Chi-square test were used.