Simülasyon uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin hastaların kişisel sağlık verilerini koruma ve ahlaki duyarlılığına etkisi
The effect of simulation application on nursing students' personal health data protection and moral sensitivity
- Tez No: 776608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GÜROL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İntörn öğrencilerin hastaların kişisel sağlık verilerini kayıt edilmesine yönelik tutumlarının ve ahlaki duyarlılıklarının geliştirilmesinde simülasyon uygulamasının etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın örneklemi randomizasyonla belirlenmiş olup, intörn hemşirelik öğrencilerinden 31 kişi çalışma grubu 31 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 62 kişiden oluşmaktadır. Çalışma ön test ve son test modellidir. Çalışma grubundaki öğrencilere teorik eğitim verilmiştir ve sonrasında 2 oturum şeklinde orta gerçeklikli manken ile simülasyon uygulaması yaptırılırmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilere ise teorik eğitim verildikten sonrası okumaları için konu ile ilgili 2 farklı makale verilmiştir. Veriler Ahlaki Duyarlılık Ölçeği (ADA) ve Hemşirelik Öğrencileri İçin Kişisel Sağlık Verilerinin Kayıt ve Korunması Tutum Ölçeği (KSVKKTÖ) ile değerlendirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Ki-kare önemlilik testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, parametrik testler, Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the effectiveness of simulation application in improving the attitudes and moral sensitivities of intern students towards recording the personal health data of patients. The sample of this study was determined by randomization and consisted of a total of 62 people, 31 of whom were intern nursing students in the study group and 31 in the control group. The study has a pre-test and post-test model. The students in the study group were given theoretical training, and then simulation application was made with a medium reality mannequin in 2 sessions. The students in the control group were given 2 different articles on the subject to read after they were given theoretical training. The data were evaluated with the Moral Sensitivity Scale (ADA) and the Attitude Scale on Recording and Protection of Personal Health Data for Nursing Students (KSVKKTS). The data before and after the application were analyzed with the SPSS 24 program. Chi-square significance test, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, parametric tests, Spearman correlation analysis were used.