KOAH akut alevlenme ile acil servise başvuran hastalarda Ottawa KOAH risk skoru ile decaf skorunun mortalite ve kötü sonlanımları öngörmedeki etkinliklerinin kıyaslanması
Comparison of the efficacy of Ottawa COPD risk score and decaf score inpredicting mortality and poor outcomes in patients presenting to the emergencydepartment with acute exacerbation of COPD
  1. Tez No: 776642
  2. Yazar: TUĞÇE ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZGÜR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH alevlenmeleri acil servislerdeki hastaların önemli bir bölümünü oluşturmakta ve acil servislerdeki yükü arttırmaktadır. Mevcut bilgilerin KOAH alevlenmelerinde mortalite ve kötü sonlanımları öngörmedeki yetersizlikleri nedeni ile son yıllarda prognoz tahminiyle ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu prognostik skorlardan iki tanesi DECAF skoru ve Ottawa KOAH risk skorudur. Bu çalışmada her iki risk skorunu karşılaştırarak; bir aylık süre içinde kötü sonlanımlar açısından ne kadar etkin olduklarını ve birbirlerine üstünlüklerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Haziran 2021 ile Haziran 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisinde; tek merkezli, gözlemsel prospektif kohort olarak yapılan bir araştırmadır. Araştırmada acil servise KOAH alevlenme ile başvuran hastalarda ilk başvuru sonrası DECAF skoru ve Ottawa KOAH risk skoru değerlendirilip puanlandırıldı. Acil servis başvurusundan bir ay sonra hasta veya yakınlarına ulaşılarak bu süre içindeki mortalite, acil servis başvurusu, servis veya yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatış öyküsü ve majör advers kardiyak olaylar (MACE) açısından klinik bilgileri edinildi ve kayıt edildi. Araştırmadaki verilerin analizinde normal dağılıma uyan sürekli değişkenlerin analizi için Student-t testi, uymayan sürekli değişkenlerin analizi için Mann Whitney U testi kullanıldı. Her iki skorlama sisteminin tanısal doğruluğunun anlaşılması için ROC analizi uygulandı, eğri altında kalan alanlar (EAA) analiz edildi. Bulgular: Araştırmada toplam 174 hasta değerlendirildi, dışlama kriterleri sonrası 137 hastanın verileri analiz edildi. 30 günlük sürenin sonunda hastaların 16'sında (%11,7) mortalite gelişti, 11'inin (%8,0) YBÜ yatışı yapıldı, toplam 9 hastada (%6,6) MACE gelişti. Hastaların 45'i (%32,8) bu süre içinde acil servise yeniden başvurdu, bunların 41'i (%29,9) dispne nedeniyleydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a preventable and treatable disease with high mortality and morbidity. COPD exacerbations constitute a significant proportion of patients in emergency departments (ED) and increase the burden in EDs. Due to the inadequacy of available information to predict mortality and poor outcomes in COPD exacerbations, some studies have been conducted in recent years for prognostic predictions. Among those prognostic scores, two important ones are the DECAF score and the Ottawa COPD risk score. By comparing both risk scores in this study; we investigated how effective they were in terms of poor outcomes in a one-month period and their superiority over each other. Materials and Methods: This study is a single-center, prospective cohort study planned in the emergency department of Kocaeli University Hospital between June 2021 and June 2022. In the study, DECAF score and Ottawa COPD risk score were evaluated and scored after the first presentation in patients who applied to the ED with COPD exacerbation. One month after the ED presentation, the patient or his relatives were reached and clinical data regarding mortality, emergency department re-admission, hospitalization in the service or intensive care unit, and major adverse cardiac events were obtained and recorded. To data analysis, student-t test was used for the analysis of continuous variables with normal distribution, and Mann Whitney U test was used for analysis of continuous variables that did not. ROC analysis was applied to understand the prognostic accuracy of both scoring systems, and the areas under the curves (AUCs) were analyzed. Results: A total of 174 patients were evaluated in the study. After the exclusion criteria wer applied, the data of 137 patients were analyzed. At the end of the 30-day period, 16 (11.7%) of the patients died, 11 (8.0%) were hospitalized in the ICU. MACE developed in a total of 9 patients (6.6%). 45 (32.8%) patients re-admitted to the ED during this period, 41 of them (29.9%) due to dyspnea.