İş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanan yardımların irdelenmesi
Examination of assistances provided by the social security institution within the scope of occupational accident and occupational disease
  1. Tez No: 776641
  2. Yazar: UMUT ÇİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş kazaları ve meslek hastalıkları, işçiye, işverene ve işletmeye yönelik en önemli tehdit unsurlarının başında gelmektedir. İş kazası ve meslek hastalıkları, sosyal güvenlik hukuku, bireysel iş hukuku, iş sağlığı ve güvenliği ve borçlar hukukunun en eski ve en yaygın konularından biridir. İş kazası ve meslek hastalığı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Kanunumuzda kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Yine aynı kanunda iş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıya ve hak sahiplerine yapılacak yardımlar detaylı olarak düzenlemiştir. Bu çalışmada, iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanan yardımlar incelenmiş, öğretideki görüş ve güncel tartışmalar ile yüksek yargı kararlarına yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç ve öneri bölümünde ise ilgili mevzuata ve kurum uygulamasına katkı sağlayacağını düşündüğümüz bir takım görüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and occupational diseases come first among the most significant threats intended for workers, employers and organizations in our country as it is in the world. Occupational accidents and occupational diseases are one of the oldest and most common subjects of Social Security Law, Individual Labor Law, Occupational Health and Safety Law, and Obligations Law. Occupational accident and occupational disease have been comprehensively regulated in our Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510. The benefits will be given to the insured and the beneficiaries who suffer from occupational accident or disease are regulated in detail in the same law. In this study, the benefits provided by the Social Security Institution within the scope of occupational accident and disease were examined and high jurisprudence with the views in the doctrine and current debates have been included. In the conclusion and submission part of our study, we will express some opinions and make suggestions that we think will contribute to the relevant legislation and institutional practice.