Farklı trimesterdeki gebelerin oküpasyonel performans, prenatal distres, uyku ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of occupational performance, prenatal distress, sleep and quality of life of pregnant women in different trimesters
- Tez No: 776694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma farklı trimesterdeki gebelerin oküpasyonel performans, prenatal distres, uyku ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza 1.,2. Ve 3. Trimesterlerden 50'şer olmak üzere 150 gebe birey dahil edilmiştir. Katılımcıların oküpasyonel performans ve memnuniyetlerini değerlendirmek için Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ), distres düzeylerini değerlendirmek için Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ), uyku kalitelerinin değerlendirmek için Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) ve yaşam kalitelerini değerlendirmek için Kısa Form-36 (SF-36) ölçekleri kullanılmıştır. Sonuç olarak farklı trimesterdeki gebelerin oküpasyonel performans (p0,05). Gebelerin yaşam kalitesi alt parametreleri incelendiğinde trimesterler arasında fiziksel fonksiyon (p=0,001), fiziksel fonksiyona bağlı rol kısıtlılıkları (p=0,001), emosyonel fonksiyona bağlı rol kısıtlılıkları (p=0,001), enerji/vitalite (p=0,014), ruhsal sağlık (p=0,001), sosyal işlevsellik(p=0,001), genel sağlık algısı (p=0,005) olmak üzere ağrı hariç bütün alt parametreleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Gebelerin oküpasyonel performans ve memnuniyet puanlarıyla, stres, uyku ve yaşam kalitesi ölçeklerinin alt parametrelerinin birçoğu arasında istatistiksel anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak farklı trimesterdeki gebelerin süreç ilerledikçe, oküpasyonel performans ve memnuniyet düzeylerinin, uyku ve yaşam kalitelerinin azaldığı, stres düzeylerinde ise artma olduğu ve bunların birbirini etkileyebileceği görülmüştür. Ergoterapistlerin gebeliğin her aşamasında takip süreçlerine dahil edilmesinin, gebelerin oküpasyonel performans, stres, uyku ve yaşam kaliteleri üzerinde pozitif etkileri olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the occupational performance, prenatal distress, sleep and quality of life of pregnant women in different trimesters. 150 pregnant individuals, 50 from each of the 1st, 2nd and 3rd trimesters, were included in our study. Canadian Activity Performance Measure (COPM) to assess participants' occupational performance and satisfaction, Prenatal Distress Scale (PDI) to assess their distress levels, Pittsburg Sleep Quality Scale (PUKI) to assess their sleep quality, and Short Form-36 (SF-36) to assess their quality of life scales were used. As a result, a significant difference was found between the ocupational performance (p0.05). When the sub-parameters of the quality of life of the pregnant were examined, physical function (p=0.001), role limitations due to physical function (p=0.001), role limitations due to emotional function (p=0.001), energy/vitality (p=0.014), mental health (p=0.001), social functionality (p=0.001), general health perception (p=0.005) sub-parameters were statistically significant, between trimesters. It was found that there was a statistically significant correlation between the ocupational performance and satisfaction scores women and some sub-parameters of the stress, sleep and quality of life scales of the pregnant. As a result, it was observed that as the trimesters progressed, the levels of occupational performance and satisfaction, sleep and quality of life decreased, while the stress levels increased and these could affect each other of the pregnant women in different trimesters. We think that the inclusion of occupational therapists in the follow-up processes at every stage of pregnancy will have positive effects on occupational performance, stress, sleep and quality of life of pregnant women.