Hafif ve orta şiddetli karpal tünel sendromu olan hastalarda invazif ve invazif olmayan elektrodiagnostik testler ile performansa dayalı ve hasta bildirimli sonuç ölçümleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between invasive and non-invasive electrodiagnostic tests and performance based and patient reported outcome measures in patients with mild and moderate carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 776712
  2. Yazar: HAKTAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYHAN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmanın amacı hafif ve orta seviye Karpal Tünel Sendromu (KTS) tanılı bireylerin invazif ve invazif olmayan elektrodiyagnostik test sonuçlarını karşılaştırmak, performansa dayalı ve hasta bildirimli sonuç ölçümleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Çalışmaya hafif (n=20) ve orta (n=21) seviye KTS tanısı alan 41 birey dâhil edildi. İnvazif olmayan elektrodiagnostik yöntemler arasında reobaz, kronaksi ve Kuvvet Zaman Eğrisi yer almaktaydı. Kuvvet Zaman Eğrisi çizmek için 0-1000 ms arasında yer alan 21 uyarı süresi kullanıldı. Bireylerin motor fonksiyonu (kas kuvveti, standart kavrama kuvveti ve çimdikleyici kuvvetler), duyu fonksiyonu (ağrı, parestezi, eklem pozisyon hissi, vibrasyon, statik ve dinamik iki nokta ayırımı, hafif dokunma hissi, fonksiyonel duyu, soğuk intoleransı), el becerisi, fonksiyonel düzeyi ve yaşam kalitesi değerlendirildi. İnvazif elektrodiagnostik test sonucu olarak hastaların elektromiyografi raporunda yer alan duyu iletim hızı ve distal motor latans değerleri kullanıldı. ROC analizi ile eğri altında kalan alan (AUC), 0-10 msn (AUC0-10) ve 0-1000 msn (AUC0-1000) aralıklarında hesaplanarak hafif ve orta seviyeyi ayırt etmek için kullanılabilecek kesme değerler elde edilmiştir. Kesme puanlar AUC0-10 için 96; AUC0-1000 için duyarlılığı %76, seçiciliği %50 ile 132 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the results of invasive and noninvasive electrodiagnostic tests in individuals with mild and moderate CTS and to examine the relationship between performance-based and patient reported outcome measures. Forty-one patients diagnosed with mild (n=20) and moderate (n=21) CTS were included in the study. Noninvasive electrodiagnostic methods included rheobase, chronaxy, and Strength-Duration Curve (SDC). Twenty-one stimulation times of 0-1000 ms were used to record the SDC. Motor function (thenar muscle strength, standard grip strength, and pinch strengths), sensory function (pain, paresthesia, joint position sense, vibration, static and dynamic two-point discrimination, light touch sensation, functional sense, cold intolerance), dexterity, functional level, and quality of life were evaluated. Sensory conduction velocity and distal motor latency values were recorded. The area under the curve was calculated for 0-10 ms (AUC0-10) and 0-1000 ms (AUC0- 1000), to determine cut-off values for mild and moderate KTS. The cut-off value was 96 for AUC0-10; and 132 for AUC0-1000. The sensitivity of AUC0-1000 was 76% and the specitivity was 50%.