Annelerin çalışma durumu ve statüsüne göre emzirilmenin sürdürülmesi: TNSA verilerinin ikincil analizi
Exclusive breastfeeding according to working status and status of mothers: secondary analysis of TDHS data
  1. Tez No: 776713
  2. Yazar: ŞEYMA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Anne sütü bebekler için en ideal besin kaynağıdır. Annenin çalışması emzirmenin sürdürülmesinde etkili faktörlerden birisi olarak bilinmektedir. Çalışan anneler iş ve annelik rollerini bir arada yürütmek durumundadır. Bu çalışma ile annelerin emzirme davranışının çalışma durumları ile ilişkisini, çalışma statüsü ve çalışma koşullarının emzirmenin sürdürülmesi üzerine olan etkisini göstermeyi amaçladık. Türkiye Nüfus Sağlık Araştırmaları (TNSA) 2008, 2013 ve 2018 verileri çalışmaya alındı. Çalışma örneklemi 15-49 yaş grubunda olup 2 yaşın altında çocuğu olan annelerin annesi ile yaşayan, son tekil gebelikten doğan çocukları olarak belirlendi. Çalışmamıza 3557 (ağırlıklandırılmış 3490) çocuk-anne çifti dahil edildi. Annenin çalışması ile emzirme arasındaki ilişkiyi bulabilmek için karmaşık örneklem çoklu lojistik regresyon analizi kullanıldı. Çalışmamızda doğu bölgesinde, refah düzeyi en düşük hanelerde, 35 yaş ve üstü, eğitimi olmayan, Kürtçe konuşan annelerde, 4 ve üstü doğum sırası olan, normal vajinal yolla doğan, 0-5 ay aralığında olan, 2500 gr ve üstünde doğan, biberon kullanmayan, evde sigara içilmeyen bebeklerde, emzime oranları anlamlı oranda yüksekti. Annelerin %35,5'i hiç çalışmamış, %18,6'sı halen çalışıyor, %45,9'u geçmişte çalışmış şu anda çalışmıyor idi. Annenin çalışması ile emzirme oranlarına bakıldığında sadece 2008 yılında çalışan annelerin emzirme oranı, hiç çalışmamış ve geçmişte çalışıp şu anda çalışmayan annelere göre anlamlı oranda düşüktü [59,5 (%95 GA:52,3-66,4)]. Diğer yıllarda ve genel toplamda annenin çalışması emzirmeyi etkilememişti. İleri analizlerde 2018 yılında endüstride çalışan anneler tarımda çalışan annelere göre [Model 0, %80 (%95 GA:0,05-0,85), Model 1 %94 (%95 GA:0,01- 0,48)] daha düşük emzirme oranına sahipti. Bu sonuçlar annenin çalışmasının emzirmeye devam etmesine engel olmadığını göstermektedir. Endüstride çalışan annelere yönelik emzirme politikaları geliştirilmelidir. Kadınlara iş hayatından kopmadan uygun koşullar sağlanarak emzirmeye devam edebilecekleri hakkında bilgilendirici eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Breast milk is the ideal food ingredient for babies. Maternal working status is known as one of the factors that affect the continuation of breastfeeding. Working mothers are in a situation where they have to manage both their job and maternal roles simultaneously. With this study, we aim to show the relationship between mothers' breastfeeding behavior and working status, as well as the effect of their working conditions on the continuation of breastfeeding. This study examined Turkey Demographic Health Survey (TDHS)'s data from 2008, 2013, and 2018. This study sample consisted of the working mothers aged between 15 and 49 with children under the age of two living with their mothers, born from a single pregnancy, as the last offspring. We included 3557 (weighted 3490) child-mother pairs in our study. This study undertook a complex sample multiple logistic regression analysis to explore the relationship between breastfeeding and maternal employment. In our study, the rate of breastfeeding was significantly higher in low-income households in Eastern Turkey, among mothers over 35 years old, with no education and speaking Kurdish, with birth rates of 4 and more, with normal vaginal delivery, between 0-5 months of age, with a weight of 2500 grams and above, with no bottlefeeding in a smoke-free home. 35.5% of the mothers had never worked, 18.6% were still working, and 45.9% had worked in the past but were not currently working. When examining breastfeeding rates based on maternal working status, the breastfeeding rate for mothers employed in 2008 was significantly lower than those who had never worked and worked previously but not currently [59,5 (95% CI:52,3-66,4)]. In other years and overall, maternal employment didn't affect breastfeeding. In subsequent analysis, maternal employment in the industry sector had lower breastfeeding rates [Model 0, %80 (95% CI:0,05-0,85), Model 1 %94 (95% CI:0,01-0,48)] than those working in agriculture.These results show that the mother's working status does not impede continuing breastfeeding. Breastfeeding policies should be developed for mothers working in the industry. Women should be provided with informative training on how to continue breastfeeding while staying in the workforce under suitable conditions.