Dijital medyada algı yönetimi: İkinci Karabağ Savaşı örneği
Perception management in digital media: The case of the Second Karabakh Gar
- Tez No: 776750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dijitalleşme ile birlikte yenilenen ve değişen iletişim teknolojilerinin, iletişim ortamlarına ve iletişim araçlarına getirdiği avantajlar, dijitalleşen medya olgusunun gelişimine öncülük etmiştir. Dijital medyanın anlık ve kolay erişimi ile dünyanın her yerinden haberleri insanlara aktarması, dijitalleşen dünyada bilgiye ve habere erişimin kolaylığını göstermiştir. Bilgi ve haber edinme anlayışının değişimi, kendi tanıtımını yapmak isteyen kurumların ve ülkelerin artık bu ortamda bulunmasını zorunlu hale getirmiştir. Ülkeler, bu iletişim ortamında yer almanın gerekliliğini anlamış ve uluslararası rekabet ortamında öne geçmenin ve kamuoyunun gözünde olumlu bir imaj çizmenin, dijital medya aracılığıyla mümkün olacağının farkına varmışlardır. Dijital medyanın bu avantajlı iletişim özelliklerinin dışında bilgi kaynaklarının çokluğu, doğru ve yanlış bilginin ayrımını muğlaklaştırmıştır. İnsanların, günlük yaşamlarında dijital ortamlardan gelen sınırsız mesaj arasında ayrım yapmaları zorlaşmaktadır. Bu durum her kaynaktan gelen bilgileri sorgulamadan onaylayan insanların, algı yöneticileri tarafından kolaylıkla yönlendirilmesine neden olmaktadır. Bu süreç bir bütün olarak düşünüldüğü zaman ortak bir konunun varlığını ortaya çıkarmaktadır. Dijital Medyada Algı Yönetimi 'medya' ve 'algı' kavramlarının çıkış noktası olan kitleleri etkileme ve yönlendirme gücü bu kavramların ortak yolunu çizmektedir. Bu çalışmada, Azerbaycan- Ermenistan arasında 27 Eylül 2020 tarihinde yaşanan İkinci Karabağ Savaşı'nın dijital medya üzerinden nasıl bir algı ile yansıtıldığı incelenmiştir . Çalışmada, savaşın tarafları olan Azerbaycan-Ermenistan, ara bulucu konumda olan Türkiye-Rusya ve BMGK daimi üye ülke liderlerinin resmi Twitter hesapları ve resmi Web siteleri ile resmi Web sitelerinin Twitter hesabı incelenmiştir. Savaşla ilgili haber ve tweetler, belirlenen kodlar çerçevesinde değerlendirilmiş ve yaşanan bu savaşın söz konusu ülkelerin ve devlet liderlerinin resmi hesaplarında ve Web sitelerindeki haberlerinde nasıl bir algı ile dünya kamuoyuna sunulduğu yorumlanmıştır. Niteliksel içerik ve söylem analizleri yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak; Ermenistan devletinin Azerbaycan-Türkiye devletlerinin yakın ilişkisine yönelik, haberlerinde olumsuz bir algı söylemi geliştirdiği tespit edilmiştir. Rusya ve Fransa devletleri, Türkiye ile ilgili haberlerinde olumsuz algı oluşturucu söylemlere yer vermiştirler. Türkiye devleti ise Rusya'ya yönelik, haberlerinde olumsuz algı oluşturucu ifadelere yer vermiştir. Diğer Amerika, İngiltere ve Çin ülkelerinin haberlerinde net bir algı söylemi tespit edilememiştir. Genel olarak İkinci Karabağ Savaşı tarafları olan Azerbaycan-Ermenistan devletlerinin arasında yaşanan bir savaş olmaktan çıkmış ve uluslararası arenada devletler arası bir güç gösterme yarışına dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The advantages brought by the renewed and changing communication technologies to communication environments and communication tools with digitalization have pioneered the development of the digitalized media phenomenon. The instant and easy access of digital media to people from all over the world has shown the ease of access to information and news in the digitalized world. The change in the understanding of obtaining information and news has made it compulsory for institutions and countries that want to promote themselves to be in this environment. Countries have understood the necessity of taking part in this communication environment and have realized that it is possible to get ahead in the international competition environment and to draw a positive image in the eyes of the public through digital media. Apart from these advantageous communication features of digital media, the abundance of information sources has blurred the distinction between true and false information. It is difficult for people to distinguish between the unlimited messages coming from digital media in their daily lives. This situation causes people who approve information from every source without questioning to be easily guided by perception managers. When this process is considered as a whole, it reveals the existence of a common subject. Perception Management in Digital Media The power to influence and direct the masses, which is the starting point of the concepts of 'media' and 'perception', draws the common path of these concepts. In this study, the perception of the Second Karabakh War between Azerbaijan and Armenia on September 27, 2020 was examined through digital media. In the study, the official Twitter accounts and official Web sites of the leaders of the war parties Azerbaijan-Armenia, the mediator Turkey-Russia and the permanent member states of the UNSC, and the Twitter account of the official Web sites were examined. The news and tweets about the war were evaluated within the framework of the determined codes and it was interpreted how this war was presented to the world public opinion in the official accounts of the countries and state leaders and in the news on their websites. It was analyzed with the method of qualitative content and discourse analysis. As a result; It has been determined that the Armenian state has developed a negative perception discourse in its news regarding the close relationship of the Azerbaijani-Turkish states. The states of Russia and France have included discourses that create negative perceptions in their news about Turkey. The Turkish state, on the other hand, has included statements that create negative perceptions in its news about Russia. A clear perception discourse could not be detected in the news of other American, British and Chinese countries. In general, the Second Karabakh War has ceased to be a war between the states of Azerbaijan and Armenia, which are the parties, and has turned into a race for power between states in the international arena.