Kanser hastalarında COVİD-19 korkusu ve aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fear of COVID-19 and alexithymia in cancer patients
  1. Tez No: 776770
  2. Yazar: PINAR TENDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Araştırma, kanser hastalarında Covid-19 korkusu ve aleksitimi arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma Doğu Anadolu Bölgesi' nin bir ilinde bulunan hastanenin onkoloji servisleri' nde Aralık 2021- Ocak 2023 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini belirtilen tarihler arasında hastanenin onkoloji servisleri' nde yatarak tedavi alan kanser hastaları oluşturdu. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihler arasında araştırmaya alınma kriterlerine uyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 366 kanser hastası oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Covid-19 Korkusu Ölçeği”ve“Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20)”kullanıldı. Veriler SPSS 22 kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, standart sapma, Cronbach alpha katsayısı, Pearson Korelasyon analizi ve Doğrusal Regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: TAÖ-20 toplam puan ortalamaları 60,75±9,08 olarak belirlendi. Covid-19 korkusu ölçeği toplam puan ortalamaları ise 21,78±5,37 olarak bulundu (Tablo 4.2).
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to examine the relationship between Covid-19 fear and alexithymia in cancer patients. Material and Method: This research is descriptive, cross-sectional and relationship-seeking. The research was carried out in the oncology services of the hospital located in a province of the Eastern Anatolia Region between December 2021 and January 2023. The universe of the study consisted of cancer patients who received inpatient treatment in the oncology services of the hospital between the specified dates. The sample of the study consisted of 366 cancer patients who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate in the study between the specified dates.“Personal Information Form”,“Covid-19 Fear Scale”and“Toronto Alexithymia Scale (TAS-20)”were used to collect the data. The data were analyzed using SPSS 22. In the evaluation of the data; number, mean, percentage distributions, standard deviation, Cronbach alpha coefficient, Pearson Correlation analysis and Linear Regression analysis were used. Results TAS-20 total score averages were determined as 60,75±9,08. The total score average of the Covid-19 fear scale was found as 21,78±5,37 (Table 4.2).