Kur'an açısından İsrâiloğulları ve Yahudilik
Israel sons and Judaism in terms of Qur'an
- Tez No: 776771
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÖZDEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Çalışmamızda, İsrâiloğulları ve Yahudilik meselesini Kur'an merkezli olarak, onun açısından anlamayı ve değerlendirmeyi amaçladık. Bizi bu çalışmaya sevk eden iki sebep bulunmaktadır; ilki, bu konu hakkında daha önce yapılmış olan çalışmaların Kur'an'ın bakış açısını değil, tarih ve kültür nazarında meselenin görünümünü ortaya koymuş olmasıdır. Tarihî akışı önceleyen bir mülahazanın varacağı nokta, İsrâiloğulları, kavm-i Mûsâ, Yahudi, ehl-i Kitap ve esbât şeklindeki ayrımların yok sayıldığı bir zemini doğurmaktadır. Burada iki sorunlu alan karşımızda durmaktadır: birinci sorun Kur'an'ın İsrâiloğulları ve Yahudilerden bahsettiği anlatımları tek ve homojen gruplardan bahsediliyormuş gibi değerlendirmektir. İkinci sorun ise toptancı ve genelleyici bir şekilde Yahudilere ilişkin âyetleri ele almaktır. Bu iki sorunun birleştiği esas problem ise Kur'an'da Yahudi karşıtlığı yapıldığına ilişkin tezlere kaynaklık teşkil edilmesidir. Bu konuyu çalışmaya bizi sevk eden ikinci sebep ise günümüzde özellikle Batı dünyasında cereyan eden tartışmalarda Yahudiliğin Kur'an nezdinde nasıl anlaşıldığına dair sunulan argümanlara açıklık getirme zaruretinin hâsıl olmuş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to understand and evaluate the issue of Judaism and Israelites from the perspective of the Qur'an. There are two reasons that lead us to this study; The first is that previous studies on this subject have revealed the view of the issue in terms of history and culture, not the perspective of the Qur'an. The point that a consideration that precedes the historical flow will reach, creates a ground where the distinctions such as Israelites, People of the Moses, Jews, People of the Book (Ahl al-Kitāb) and al-Asbât are ignored. Two problematic areas stand before us here: the first problem is to evaluate the Qur'an's narratives about the Israelites and Jews as if they were talking about single and homogeneous groups. The second problem is to deal with the verses about the Jews in a wholesale and generalist way. The main problem where these two questions are combined is that they are the source of the theses about the anti-Semitism in the Qur'an. The second reason that prompted us to study this issue is the necessity of clarifying the arguments presented about how Judaism is understood in the eyes of the Qur'an, especially in the debates taking place in the Western world today.