Huzurevindeki yaşlılara uygulanan bahçecilik faaliyetlerinin psikolojik iyi oluş ve depresyona etkisi: Tek kör randomize kontrollü çalışma
The effect of gardening activities applied to the elderly in nursing home on psychological wellness and depression: A single blind randomized controlled study
  1. Tez No: 776783
  2. Yazar: MÜRSELCAN KABAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖK UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma huzurevindeki yaşlılara uygulanan bahçecilik faaliyetlerinin psikolojik iyi oluş ve depresyona etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek kör randomize kontrollü deneysel çalışma olarak uygulanmıştır. Araştırma Ocak 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evreninin Ordu İli Ahmet Cemal Mağden Huzurevi'nde kalan yaşlılar, örneklemini ise, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 46 yaşlı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Yaşlı Tanıtım Formu”,“Standardize Mini Mental Test”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Geriatrik Depresyon Ölçeği”ve“Memnuniyet Değerlendirme Formu'' ile toplanmıştır. Deney grubundaki yaşlılara 3 ay boyunca haftada 1 kez bahçecilik faaliyeti uygulanmıştır. Kontrol grubundaki yaşlılara araştırma süresince herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, kayıp veri analizi, Pearson's ki kare testi, Yates düzeltmeli ki-kare testi, Fisher's ki-kare testi, Bağımsız iki örnek t testi, Mann Whitney U testi, Genelleştirilmiş lineer model, Tukey testi, iki yönlü Robust testi ve Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırma için kurum izni ve etik kurul onayı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the effect of gardening activities applied to the elderly in nursing homes on psychological well-being and depression. Material and Method: The research was applied as a single-blind randomized controlled experimental study. The research was carried out between January 2022 and November 2022. The population of the study consisted of the elderly living in Ordu Ahmet Cemal Mağden Nursing Home, and the sample consisted of 46 elderly people who met the research criteria and agreed to participate in the research. The data of the study were collected with the“Elderly Identification Form”,“Standardized Mini Mental Test”,“Psychological Well-Being Scale”,“Geriatric Depression Scale”and“Satisfaction Evaluation Form''. Gardening activity was applied to the elderly in the experimental group once a week for 3 months. No intervention was applied to the elderly in the control group during the study. In the evaluation of the data; descriptive statistics, missing data analysis, Pearson's chi-square test, Yates corrected chi-square test, Fisher's chi-square test, Independent two-sample t-test, Mann Whitney U test, Generalized linear model, Tukey test, two-way Robust test and Bonferroni test used. Institutional permission and ethics committee approval were obtained for the study.