Maksimal direnç egzersizlerinde farklı solunum tiplerinin performans ve kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisi
The effect of different respiratory types on performance and cardiovascular system in maximal resistance exercises
  1. Tez No: 776784
  2. Yazar: İSMAİL EMRE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmanın amacı, maksimal direnç egzersizi esnasında farklı solunum tiplerinin performans ve kardiyovasküler etkilerini belirleyerek, performans ve kardiyovasküler sistem açısından hangi nefes tipinin uygun olduğunu tespit etmektir. Araştırmaya direnç egzersizi yapan 12 (yaş 27.92±7.38 yıl, boy 174.08±5.60 cm, vücut ağırlığı 81.56±8.23 kg) katılımcı dâhil edilmiştir. Verilerin toplanması için kişisel bilgi formu, holter ve kan basıncı ölçüm cihazı kullanıldı. Borg Skalası uygulandı. Çalışma 4 hafta sürdü. 1. hafta; katılımcıların Bench-Press 1 TM'leri tespit edildi. 6 set, 4 TM (%90) set arası 5 dakika dinlenmeli Bench-Press antrenmanı 3 farklı solunum tipiyle haftada bir gün olmak üzere, 3 hafta uygulandı. 1. hafta katılımcılar ağırlığı kaldırırken nefes verdi, indirirken nefes aldı. 2. hafta ağırlığı kaldırırken nefes tuttu, indirirken nefes verdi ve aldı. 3. hafta ağırlığı kaldırırken nefes aldı, indirirken nefes verdi. Egzersizlerin 5 dakika öncesiyle sonrasını kapsayacak şekilde egzersiz esnasında katılımcıların kalp atım hızı değişkenleri holterle kaydedildi. Egzersiz öncesi, 3. set sonrası ve egzersiz sonrası katılımcıların kan basınçları ölçüldü. Verilerin betimleyici istatistikleri yapıldı. Solunum tipleri arasındaki farklılıkların önemliliğinin belirlenmesinde Friedman ve Wilcoxon işaretli sıralar testi, ilişkinin tespitinde Spearman korelasyon testi SPSS 25.0 programında uygulandı. Araştırmanın bulgularına göre; maksimal direnç egzersizlerinde farklı solunum tiplerinin; kardiyovasküler sistem parametrelerinden SDNN'yi (X^2=6.00, p≤0.05) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği; pNN50, RMSSD, LF, HF, LF/HF, kalp atım sayısı, kalbin atım hızının yavaşlama kapasitesi ve kan basıncı parametrelerinde ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (p>0.05). Performans parametreleri olan toplam ağırlık (X^2=13.86, p≤0.05) ve toplam set (X^2=13.07, p≤0.05) parametrelerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak; maksimal direnç egzersizleri esnasında ağırlığı kaldırırken nefes almanın performans ve kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research is to review the effect of different breathing types on performance and cardiovascular system during maximal resistance exercise and to determine which breathing type is appropriate for performance and cardiovascular system. For this purpose, 12 participants who did regular resistance exercise were included in the study. Personal information form, holter, blood pressure measuring device were used to collect data. The Borg Scale test was applied. The study took 4 weeks. 1st week; Bench-Press 1RM's of the participants were determined. There were 6 sets, 5 minutes between 4RM sets resting Bench Press training was undertaken once a week for 3 weeks with 3 different breathing types. 1st week, exercise included exhaling whilst lifting the weight, inhaling whilst lowering the weight. 2nd week, participants holding their breath while lifting the weight which continued on with inhaling and exhaling while lowering the weight. 3rd week, participants then inhaled while lifting the weight and exhaled while lowering the weight. The heart rate variables of the participants were recorded with a holter during the exercise, including 5 minutes before and after the exercises. The blood pressure of the participants was measured before the exercises, after the third set and at the end of the exercise. Descriptive statistics of the data obtained in the study were completed. Friedman, Wilcoxon signed ranks test were used to determine the significance of differences between respiratory types, Spearman correlation test was used to determine the relationship in SPSS 25.0. Different breathing types during maximal resistance exercises showed statistically significant effect on SDNN (𝑋2=6.00, 𝑝≤0.05) which is one of the cardiovascular system parameters. No statistically significant difference was observed in pNN50, RMSSD, LF, HF, LF/HF, heart rate, deceleration capacity of heart rate and blood pressure (p>0.05). The performance parameters: total weight (𝑋2=13.86, 𝑝≤0.05) and total set (𝑋2=13.07, 𝑝≤0.05) also have a statistically significant effect. In conclusion, inhalation while lifting weights during maximal resistance exercises has shown a negative effect on performance and the cardiovascular system.