Perinatal yas bakım güven ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Adaptation of the perinatal bereavement care confidence scale to turkish and investigation of its psychometric properties
  1. Tez No: 776807
  2. Yazar: FATMA KIZILBOĞA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Hemşirelik, Midwifery, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma“Perinatal Yas Bakım Güven Ölçeği”nin Türk kültürüne uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde hastanelerin Doğumhane Ünitesi-Kadın Doğum Servislerinde çalışan 462 Ebe ve Hemşire oluşturmuştur. Veriler ebe ve kadın doğum hemşirelerinin bulunduğu sosyal medya platformlarında (Facebook, Twitter ve Instagram) çevrimiçi anket linki paylaşılarak Google form aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Sosyo-demografik Özellikler Bilgi Formu”, ve“Perinatal Yas Bakım Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analiz aşamasında tanımlayıcı istatistikler için SPSS 26 paket programı, model uyumunun incelenmesinde ise Linear Structural Relations (LISREL) 8.71 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların %97,6'sını kadın, yaş ortalaması 27.45 ±3.848, %80.3'ü lisans mezunu, %82.5'i ebe olup %38.1'i jinekoloji servisinde çalışmaktadır. Ölçeğin 4 alt bileşeni ve 43 ifadeli yapısı ölçme aracına ilişkin her bir boyutta uygulanan birinci düzey Doğrulayıcı Faktör Analizi sonuçları ile yapısal geçerlilikleri sağlanmıştır. Elde edilen modellere ilişkin gerekli uyum iyiliği değerlerine ulaşmak için bazı modellerde modifikasyonlar yapılmıştır. Modifikasyon sonrasında elde edilen modelin uyum iyiliği değerlerinin istendik düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca ölçeğin iç tutarlılık düzeyi incelenmiş ve Cronbach α güvenirlik katsayısı bulgularına göre ölçeğin yapısının yeterli güvenirlikte olduğu belirlenmiştir. Türk kültürüne uyarlaması yapılan Perinatal Yas Bakım Güven Ölçeği'nin istatistiksel analizlerinden elde edilen sonuçlar, Türk kültüründe geçerli ve güvenilir sonuçlar verdiğini göstermiştir. Ölçeğin orjinal yapısındaki bazı ifadeler Türk kültüründe yeterli şekilde doğrulanamadığından ölçek dışında tutulmuştur. Türkçe Ölçeğin son halinde 35 madde yer almıştır. Ölçek Türkiye'deki perinatal yas bakımı ile ilgili çalışmalarda güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out methodologically in order to adapt the“Perinatal Bereavement Care Confidence Scale”to Turkish culture and to examine its psychometric properties. The sample of the study consisted of 462 Midwives and Nurses working in the Delivery Room-Gynecology Services of hospitals throughout Turkey. The data were collected by sharing the online survey link on social media platforms where midwives and gynecology nurses are present (Facebook, Twitter and Instagram) and applying a Google form.“Socio-demographic Information Form”and“Perinatal Bereavement Care Confidence Scale”were used to collect data. During the data analysis phase, SPSS 26 package program was used for descriptive statistics, and Linear Structural Relations (LISREL) 8.71 package program was used to examine the model fit. 97.6% of the participants are women, the average age is 27.45 ±3.848, 80.3% are undergraduates, 82.5% are midwives, and 38.1% work in the gynecology service. The construct validity of the scale's 4 sub-components and 43-statement structure were ensured by the results of the first level Confirmatory Factor Analysis applied to each dimension of the measurement tool. Modifications were made in some models in order to reach the required goodness of fit values for the models obtained. It was observed that the goodness of fit values of the model obtained after the modification were at the desired level. In addition, the internal consistency level of the scale was examined and it was determined that the structure of the scale had sufficient reliability according to the Cronbach α reliability coefficient findings. The results obtained from the statistical analyzes of the Perinatal Bereavement Care Confidence Scale, which was adapted to Turkish culture, showed that it gave valid and reliable results in Turkish culture. Some statements in the original structure of the scale were excluded from the scale because they could not be adequately verified in Turkish culture. The final version of the Turkish Scale included 35 item. The scale can be used safely in perinatal grief care studies in Turkey.