Maʽârif gazetesinin (21-30. sayıları) transkripti ve değerlendirmesi
Trancript and evaluation of the education journal (21-30 issues)
- Tez No: 776809
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Basın, tarih boyunca toplumu oluşturan fertlerin kendi aralarında, siyasi iktidar ve toplumun diğer bireyleri ile olan iletişimleri açısından önemli bir araç ve gereç olmuştur. Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Osmanlı Devleti'nde de basın ve yayın faaliyetlerinin ele alınması sonrasında söz konusu dönemin siyasi, ekonomik, bilimsel, kültürel ve sosyal yapısının bir bütün halinde değerlendirilmesine ve incelenmesine olanak sağlamıştır.Osmanlı Devleti'nde Basın için önemli bir süreli yayın organı olan Maarif Gazetesi 1891 yılında yayın hayatına başlamıştır. Maarif Gazetesi'nin 15 Ocak 1982 ve 16 Mart 1982 tarihleri arasında basılan 21. ve 30. sayıları, transkripte edildilmiş ve daha sonar gazetenin değerlendirilmesi yapılmıştır. Maarif Gazetesinde yer alan başlıca konulara baktığımızda; Osmanlı Devleti'nin iç siyaseti ve dış politikası, Avrupalı devletlerle olan ilişkileri, sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik yapısına ait konular yer alınmıştır. Bunun dışında gazetede; Avrupa, Amerika, Çin ve Avustralya gibi yerlerdeki hayvanların ve bitkilerin özellikleri, devletler arası meydana gelen siyasi ve askeri gelişmeler, teknik alandaki icatlar, tıp alanında meydana gelen gelişmeler, eğlenceler, edebi eserler, devletlerin ülkelerinde bulunan ürünleri pazarlamak amacıyla düzenledikleri sergiler, balolar, askeri güvercin şebekeleri ve telgraf hatları gibi çeşitli konular hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Bu nedenle gazette basıldığı döneme ışık tutması açısından önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Press is an important instrument in terms of the communication of the individuals composing society both with each other and with the government. As a result of handling the press in Ottoman Empire, it has been enabled that the politic, economic, cultural and social structures of the period in question holistically assessed and analyzed. Maarif Newspaper, an important and periodical media organ in Ottoman Empire, began its broadcasting life in 1981. The 1st and 10th issues of Maarif Newspaper, which were broadcasted between January 15, 1982 and March 16, 1982 was analyzed after they had been transcripted. When we look at the issues in the newspaper; the internal and foreign policy of the Ottoman Empire its relations with the European states, and its social, cultural and economic issues are included. Apart from that, in the newspaper; It contains important information on various topics such as characteristics of animals and plants in places such as Europe, America, China and Australia, political and military developments between states, technical inventions, developments in medicine, entertainments, literary works, exhibitions organized by the states in order to market the products in their countries, proms, military pigeon networks and telegraph lines. For this reason, the newspaper is an important source for shedding light on the period.