Niksar İlçesindeki Kelkit Çayından siltasyonla elde edilen Gaziosmanpaşa Üniversitesine ait alanda toprakların oluşumu, sınıflandırılması ve patates yetiştiriciliğinin araştırılması
  1. Tez No: 77682
  2. Yazar: YÜKSEL BELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ TURGUT TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET NİKSAR İLÇESİNDE KELKİT ÇAYINDAN SİLTASYONLA ELDE EDİLEN GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİNE AİT ALANDA TOPRAKLARIN OLUŞUMU.SINIFLANDIRILMASI VE PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Uzman Yüksel BELLİ M S Fen Bilimleri Enstitüsü Gaziosmanpaşa Üniversitesi u § Toprak Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1998-36 Danışman: Prof. Dr. Mümtaz Turgut TOPBAŞ Bu çalışmada siltasyon ile elde edilen topraklar üzerinde patates yetiştirilerek problemlerin neler olabileceği araştırılmıştır. Çalışma tamamen tarla şartlarında gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen güçlükler değerlendirilip, gelecek için takip edilmesi gerekli tarım şekli önerilmiştir. Tahsislerle yanlış tarım uygulamaları ve bilinçsiz arazi kullanımları ile kaybolan arazi miktarları istatistiki verilere dayanılarak ortaya konulmuştur. Tokat ilinde bu durumun ne kadar vahim olduğu eldeki donelerle açıkça anlaşılmaktadır. Buna göre Tokat ilinde I., II., III. sınıf tarım arazileri toplamı 206.084 ha., IV. sınıf arazi toplamı ise 43.067 ha. ve VI. ve VII. sınıf araziler toplamı ise 97.209 ha.'dır. Toplam ilin yüzölçümü 995.842 ha. olup, bunun yaklaşık % 20'lik kısmında tarım yapılabilmektedir. Nadaslı kuru tarım arazileri hesaba katıldığında bu yüzde daha da düşmektedir(Anonymous,1971). Tokat ilinde nüfus itibariyle fert başına yaklaşık 3 dekar tarım arazisi düşmektedir. Bu örneğin hemen akabinde söylenebilir ki; ıslah çalışmaları ile kazanılacak 2000 dekar tarım arazisi Niksar ilçesinin bulunduğu düşük rakım ve uygun iklim şartlarında hiçte küçümsenmeyecek bir arazi miktarı olacaktır.G.O.Ü. Rektörlüğüne tahsis edilen ve çeşitli alanları kapsayan 19 adet parselden ibaret toplam 2024 da. olan arazinin 1997 yılında 600 da.lık kısmında çeltik tarımı yapılmıştır. 1998 yılında 150 da ilave arazi artırımı yapılarak çeltik tarımı ile siltasyon işlemlerine devam edilmiş, 750 da araziye toprak kazandırılmıştır. İleri ki yıllarda da aynı yöntemle toprak kazandırılmasına gidilerek sahanın tamamı tarım arazisi şekline dönüştürülecektir. Islah çalışmalarının başladığı 1988 yılından bu güne kadar geçen yaklaşık 10 yıllık süre içerisinde ortalama 40 cm ile 60 cm. arasında bir toprak derinliğine erişen arazi topraklarında profil gelişmesi olmamıştır. Çok ince bir A horizonu karakterinde üst horizon tespit edilmiştir. Saf kum ve çakıl katına kadar olan 30 cm. ile 50 cm. lik kısım genç alüvyon birikimi olarak incelenmiştir. Çeltik tarımı yapılan bu topraklarda zaman zaman diğer bitkiler de üretilmiştir. Bunlar arasında buğday, mısır ve kavak yer almaktadır. Patates ise ilk defa denemeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the problems of potato producing has been searched on the newly saved silted up soils from the Kelkit stream. The experiement has completely been performed on the field conditions. The future farming was recommended by determining the problems which faced. The figures of loses of farm land with appropriates and wrong and poor land uses have been taken from the statistic figures. One can easily understand that how disaster circumstance this is. According to the statistic figures the first, second and third class area of Tokat province is totally 206084 ha. The forth class area is about 43067 ha. The sixth and seventh class area is 97209 ha. Total area of Tokat is about 995842 ha. 20% of this area can be cultivated, if fallow area is taken in to consideration this amount will naturally fall down anually.3 da area can be available for the farming for per person.Just after this example it can be said that under Niksar environmental conditions 2000 da area which is being saved with reclamation is a quite big area. The total area of 2024 da. is consist of 19 differend parcels. Rice has been cultivated on 600 da. of this area in 1997. Silted up procedure will continiue with rice cultivation on nearly added 150 da. So 750 da. area will be having the soil by the end of 1998 with the same farming system the whole area will be covered by the soil. On an average soil depth of the silted up area changes from 40 cm. to 60 cm. Any genetic horizon hasn't developed in the profile of the soil. A very thin top soil carecterized as a A horizon. A 30 cm. or 50 cm. thickness from below of this A horizon to pure sand and pebble layer was considred in the young allivium deposites. Beside the main crop, which is rice, also other crops have been cultivated. These are wheat, corn and oaktree. Potato was only cultivated in this experiend.