Yaşlılarda hemodiyalizin yaşam kalitesine etkisi
The effect of hemodialysis on quality of life in the ELDERLY
- Tez No: 776835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik böbrek yetmezliği tüm dünyada önemli bir sorun haline gelmektedir. Tüm popülasyona kıyasla hastalarda kalıcı morbidite ve mortalite ile birlikte daha düşük yaşam kalitesi ile ilişkilidir. Çalışma, diyalize giren kronik böbrek yetmezliği olan hastaların yaşam kalitesini değerlendirmeyi ve hastaların yaşam kalitesi ile demografik ve klinik verileri arasındaki ilişkiyi bilmeyi amaçlamaktadır. 26 Mart - 7 Eylül tarihleri arasında AlSadr Medical City / Hemodiyaliz Ünitesinde (200) CRF hastasının olasılık dışı. (objektif) örneklemesi ile kesitsel tanımlayıcı bir tasarım çalışması yapılmıştır. , 2022. Araştırmanın görünür geçerliliğini belirlemek için, Anketin geliştirilip, görüşme tekniği ile Arapçaya çevrilmesinin ardından verilerin toplanması. Araştırmacı, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel analiz prosedürleri kullanarak verileri analiz etti. Çalışmanın sonuçları, kamusal alanın ortalama bir yaşam kalitesi olduğunu, fiziksel alanda yaşam kalitesinin düşük olduğunu ve bağımsızlık düzeyinin düşük olduğunu, ancak çevresel, psikolojik ve ruhsal alanlarda orta düzeyde bir yaşam kalitesinin olduğunu, buna karşın yaşam kalitesinin orta düzeyde olduğunu göstermiştir. sosyal alan yüksekti. yaşam kalitesi. Çalışma, diyaliz tedavisi gören kronik böbrek yetmezliği hastalarının çoğunun sosyal alanda yüksek bir yaşam kalitesine sahip olduğu sonucuna varmıştır. Kronik böbrek yetmezliği vakalarının çoğu, diyalize yanıt veren hastaların düşük düzeyde bağımsızlığa ve fiziksel kapsama sahip olduğunu göstermektedir. Diyalize giren kronik böbrek yetmezliği olan hastaların yaşam kalitesi (cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum ve hastalık öncesi meslek durumu) arasında da güçlü bir ilişki vardır. Çalışma, diyaliz ünitesine yeni atanan hemşirelerin, diyaliz prosedürleri ve ilaçları, KBY hastaları ve aileleri ile kapsamlı bir şekilde nasıl başa çıkılacağı ile ilgili eğitim kurslarına katılmalarını ve HD geçiren KBY hastalarına gerekli broşürleri, posterleri ve broşürleri içeren talimatları içeren broşürleri sağlamalarını önermektedir. bilgi. Diyaliz tedavisi, beslenme programı, ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri vb. hakkında.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure becomes a major problem all over the world. It is associated with persistent morbidity and mortality as well as lower quality of life in patients compared to the entire population. The study aims to assess the quality of life of patients with respect to chronic renal failure undergoing dialysis and to know the relationship between patients' quality of life and their demographic and clinical data. A cross-sectional descriptive design study was conducted with non-probability (objective) sampling of (200) CRF patients in Al-Sadr Medical City / Hemodialysis Unit in Al-Najaf City from March 26 to September 7. , 2022. In order to determine the apparent validity of the study,. Collecting data after developing the questionnaire and translating it into Arabic through the interview technique. The researcher analyzed the data through the use of descriptive and inferential statistical analysis procedures. The results of the study showed that the public domain was an average quality of life, with low quality of life in the physical domain and the level of independence, but there is a moderate quality of life in the environmental, psychological and spiritual domains, while the social domain was high. quality of life. The study concluded that the majority of chronic renal failure patients undergoing dialysis treatment enjoy a high quality of life in the social sphere. Most cases of chronic renal failure show that patients who undergo dialysis responses have a low level of independence and physical scope. There is also a strong relationship between the quality of life and (gender, education level, marital status, and occupational status prior to illness) for patients with chronic renal failure undergoing dialysis. The study recommends that new nurses assigned to the dialysis unit be involved in training courses related to dialysis procedures and medications, how to deal comprehensively with CRF patients and their families, and provide CRF patients undergoing HD with necessary flyers, posters and brochures including instructions containing information. About dialysis treatment, nutritional schedule, medications, lifestyle changes etc.