Tinnitusun yaşam kalitesi ve depresyona etkisi
The effect of tinnitus on quality of life and depression
  1. Tez No: 776846
  2. Yazar: HELİN ACET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tinnitus, herhangi bir uyaran olmadan kafa içinde veya kulakta duyulan ses olarak tanımlanmaktadır. Tinnitus halk arasında bilinenin aksine bir hastalık değil semptomdur. Son yıllarda görülen işitsel hastalıkların en yaygın semptomlarından biri olan tinnitus, hayat kalitesini ciddi şekilde etkilemekte ve somatik ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı tinnitus şiddetinin depresyona ve yaşam kalitesine etkisini tespit etmek, tinnituslu bireylerde depresyon şiddeti ile cinsiyet arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya 73 kadın(%45,9), 86 erkek (54,1) olmak üzere toplam 159 kişi katılmıştır. Katılımcıların büyük kısmını (n=55, %34,6) 18-29 yaş arası katılımcılar oluşturmaktadır. Çınlamanın hangi kulakta olduğu sorusuna katılımcıların %55,3'ü (n=88) her iki kulakta, %27,7'si (n=44) sol kulakta, %17'si (n=27) sağ kulakta olduğu cevabını vermiştir. Katılımcılar en yüksek oranda (n=65, %40,9) 1- 4 yıldır çınlamaya sahiptirler. Bireylerin tinnitus şiddeti Tinnitus Engellilik Anketi ile, depresyon seviyeleri Beck Depresyon Ölçeği ile ve yaşam kaliteleri SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre tinnitus şiddeti ile depresyon şiddeti arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğu bulunmuştur. Tinnitus şiddeti ile yaşam kalitesi arasında negatif yönde korelasyon bulunmuştur. Tinnituslu bireylerde depresyon şiddeti ile cinsiyet arasında ilişki bulunmuştur. Çalışma bulgularımız tinnitus şiddetinin depresyon ve yaşam kalitesi üzerindeki ciddi etkilerine dikkat çekmekte, tinnitusa yönelik tedavi sürecinde hastaların psikolojik yönden de desteklenmesi gerekliliğinin önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as the sound heard in the head or ear without any stimulus. Contrary to popular belief, tinnitus is not a disease but a symptom. Tinnitus, one of the most common symptoms of auditory diseases seen in recent years, seriously affects the quality of life and can cause somatic and psychological problems. The aim of this study is to determine the effect of tinnitus severity on depression and quality of life, and to determine the relationship between depression severity and gender in individuals with tinnitus. For this purpose, a total of 159 people, 73 women (45.9%) and 86 men (54.1), participated in the study. The majority of the participants (n=55, 34.6%) are between the ages of 18-29. To the question of which ear the tinnitus was, 55.3% (n=88) of the participants answered that it was in both ears, 27.7% (n=44) in the left ear, and 17% (n=27) in the right ear. Participants had tinnitus for 1 to 4 years at the highest rate (n=65, 40.9%). The tinnitus severity of the individuals was evaluated with the Tinnitus Disability Questionnaire, their depression levels with the Beck Depression Scale and their quality of life with the SF-36 Quality of Life Scale. According to the results obtained in our study, a significant correlation was found between the severity of tinnitus and the severity of depression. A negative correlation was found between tinnitus severity and quality of life. A relationship was found between the severity of depression and gender in individuals with tinnitus. Our study findings draw attention to the serious effects of tinnitus severity on depression and quality of life, emphasizing the importance of supporting patients psychologically during the treatment process for tinnitus.