Kanser hastalarında yaşam kalitesinin spiritüalite, anksiyete, depresyon ve aile sosyal destek algısı ile ilişkisi
The relationship quality of life the cancer patients with spirituality, anxiety, depression and family social support perception
- Tez No: 776861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN TOPTAŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kanser Hastalarında Yaşam Kalitesinin Spiritüalite, Anksiyete, Depresyon ve Aile Sosyal Destek Algısı ile İlişkisi, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2022. Bu çalışma kanser hastalarının yaşam kalitesinin spiritüalite, anksiyete/depresyon ve algılanan aile sosyal destek ile ilişkisini araştırmak için tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desen kullanılarak yapılmıştır. Araştırma 15 Şubat – 21 Mayıs 2022 tarihleri arasında,yüzyüze veri toplama yöntemi ile Ankara'da bulunan bir hastanede onkoloji tedavisi alan 304 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, EORTC-QLQ-C30 Version. 3.0 Yaşam Kalitesi Ölçeği, FACIT-Sp-12 (Version 4) (Manevi İyilik Ölçeği), Genel Sağlık Anketi, (GSA-12) ve Kanser Hastası Sosyal Destek Ölçeği (KHSDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sıklık analizleri ile birlikte korelasyon analizi kullanılmıştır. Kanser tanısı alan bireylerin yaşam kalitesinin spiritüalite, anksiyete-depresyon, aile sosyal destek algısında aracı rolü için elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.“Proccess Macro Analizi”ile aracılık rolü test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; sosyal destek algısının manevi iyilik üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu ve yaşam kalitesinin aracı rolü kısmi olarak saptanmıştır. Aynı zamanda sosyal destek algısının depresyon-anksiyete üzerinde anlamlı ve negatif ilişki saptanmış yaşam kalitesinin aracı rolü kısmi aracı olarak bulunmuştur. Ve son olarak manevi iyiliğin depresyon- anksiyete üzerinde anlamlı negatif yönlü bulunmuş yaşam kalitesi kısmi aracı rolü olarak saptanmıştır. Bu bulgular ışığında hastaların yaşam kalitesine yönelik planlanan müdahalelerde hastaların anksiyete-depresyon düzeyleri değerlendirilmeli ve aile sosyal destek algısı, spiritüel/manevi iyiliği geliştirmeye yönelik yaklaşımların benimsenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Quality of Life the Cancer Patients with Spirituality, Anxiety, Depression and Family Social Support Perception, (Master Thesis), Çankırı, 2022. This study was conducted by using descriptive and correlational design to research for relationship of cancer patients' quality of life with spirituality, anxiety, depression and perceived family social support. The participants were 304 patients who were taking oncology treatment in a hospital in Ankara. The data was gathered by using face-to-face data collecting method between 15th January and 21st May in 2022. In data collection process, Introductory Information Form, EORTC-QLQ-C30 Version. 3.0 Qaulity of Life Scale, FACIT-Sp-12 (Version 4) (Spiritual Well-being Scale), General Health Survey, (GSA-12) and Cancer Patient Social Support Scale (CPSSS) were used and analyzed with frequency and correlation analysis methods. The data, regarding intermediary role quality of life were analyzed by using SPSS. Intermediary role was tested with“Process Macro Analysis”. According to results of the study, it was stated that social support perception had a positive-significant effect on spiritual well-being and was also determined the intermediary role quality of life partially. Furthermore, it was detected that social support perception had a negative-significant correlation with depression-anxiety and quality of life had a partial intermediary role. Finally, spiritual well-being had a negative-significant correlation with depression-anxiety and quality of life was found to have a partial intermediary role. In the life of these findings, it is suggested that anxiety level of patients should be considered and approaches related to the development of spiritual well-being and family social support perception should be implemented.