Cerrahi onkolojik hastalarda spiritualite ve yaşam kalitesi
Quality of life and spirituality on the oncology surgical patients
- Tez No: 336728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği ve Onkoloji Merkezi'nde kanser hastalığı nedeniyle tedavi alan hastalarda spiritual iyilik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı.Araştırmanın örneklemini kanser hastalığı nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ameliyat olan ve Onkoloji Merkezi'nde kemoterapi alan 150 hasta oluşturdu. Veriler, Anket Formu ile hastaların yaşam kalitesi ve spiritualite/spiritual iyilik düzeyini belirlemek üzere düzenlenmiş Kronik Hastalık Tedavisinin Fonsiyonel Değerlendirmesi?Spiritual İyilik Ölçeği-Versiyon 4 (FACIT-Sp-Version 4-The Functional Assessment of Chronic Illness Therapy-Spiritual Well-Being Scale) ile toplandı. Formlar araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 16.0 programında Independent Sample t-Test, Kruskal Wallis Test, Mann-Whitney U Test, Tukey Testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi.Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 53.4±9.4 idi. Hastaların %61.3'ü kadın, %38.7'i erkekti. Hastaların %94.7'si evli, %25.3'ü okur-yazar değildi. Hastaların %92.0'si hastalığının ne olduğunu biliyordu.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in a descriptive and cross-sectional way on the patients who have taken treatment because of cancer with the aim of examining the relationship between spiritual well-being and quality of life in the Department of Oncology Centre and General Surgery Clinic in Research-Application Hospital of Cumhuriyet University.The sample of the research composed of 150 patients who were operated due to cancer at the General Surgery Clinic of Research-Application Hospital of Cumhuriyet University and were taken chemotherapy treatment at the Department of Radiation Oncology Chemotherapy Unit.Data are collected with Questionnaire Form and Functional Assessment of Chronic Illness Therapy-Spiritual Well-Being Scale (FACIT-Sp-The Functional Assessment of Chronic Illness Therapy-Spiritual Well-Being Scale) that is arranged to determine patients' the level of quality of life and spirituality/spiritual well-being. Forms with face to face interviews are applied by the researcher. The data obtained from the research are evaluated in SPSS 16.0 program on computer in the using of Independent Sample t-Test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, Tukey Test and Pearson Correlations. 150 patients are included in the study.The mean age of patients is 53.4±9.4. Of totally 150 patients, 61.3% are female, 94.7% are married, 25.3 % are not literate. 92.0% of the patients know what it is the disease. 96.7% of patients say that they have a force which pushes them to live.