Gelişimsel kekemeliği olan çocuklarda müzikal işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of musical processing skills in children with developmental stuttering
- Tez No: 776865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN ÇILDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Konuşma becerisi ile müzikal işlemleme becerilerinin ritim, perde, ton gibi ortak bileşenleri bulunmaktadır. Bu ortak bileşenlerin, konuşmanın akıcı bir şekilde üretilmesinde de önemli olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmada, gelişimsel kekemeliği olan 7-12 yaşları aralığındaki çocukların müzikal işlemleme becerilerinin incelenmesi ve farklı kekemelik şiddetine bağlı değişiminin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma grubunu daha önce terapi almamış ve gelişimsel kekemeliği olan 7-12 yaş aralığındaki 25 kekemeliği olan çocuk oluştururken, kontrol grubunu ise aynı yaş aralığında akıcı konuşan ve tipik gelişim gösteren 25 çocuk oluşturmuştur. Katılımcıların müzikal işlemleme becerilerini değerlendirmek için Dizi, Kontur, Aralık, Ritim ve Bellek alt testleri bulunan Montreal Müzikal Becerileri Değerlendirme Bataryası (MMBDB) kullanılmıştır. Araştırma grubunun kekemelik şiddeti, Kekemelik Şiddetini Değerlendirme Aracı (KEŞİDA-4) kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma ve kontrol grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 9.88 ± 1.59 ve 10.04 ± 1.31 dir. Araştırma grubunda Kontur ve Aralık alt testleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunurken, Dizi, Ritim ve Bellek alt testlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kekemelik şiddeti ile MMBDB'nin tüm alt testleri arasında korelasyon bulunmamıştır. Çalışma sonucunda, kekemeliği olan çocuklarda, müzikal işlemleme becerilerinin konuşma akıcılığı için önemli bir faktör olabileceği bulunmuştur. Kekemeliği olan çocukların değerlendirme sürecinde müzikal işlemleme becerileri de göz önünde bulundurularak terapi sürecinin planlanmasında fayda sağlayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Music and speaking skills have same components, such as rhythm, pitch and tone. These components have been noted to be important in producing a fluent speech. This study aimed to examine the musical processing skills of children between the ages of 7-12 with developmental stuttering and to reveal the change depending on different stuttering severity. While the research group consisted of 25 children aged between 7-12 years who had not received any speech therapy before and had developmental stuttering, the control group consisted of 25 children in the same age range who were fluent in speech and showed typical development. The Montreal Battery of Evolution of Musical Abilities (MBEMA), which has Scale, Contour, Interval, Rhythm and Memory subtests, was used to evaluate the participants' musical processing skills. The stuttering severity of the research group was determined by using the Stuttering Severity Instrument (SSI-4). The mean ages of the research and control groups were 9.88 ± 1.59 and 10.04 ± 1.31, respectively. While the Contour and Interval subtests were found to be significantly lower in the research group compared to the control group, no significant difference was found in the Scale, Rhythm and Memory subtests. There was no correlation found between stuttering severity and all subtests of MBEMA. As a result of the study, it was found that musical processing skills can be an important factor for speech fluency in children with stuttering. It is thought that planning the therapy process by considering the musical processing skills of children with stuttering in the evaluation process, may be beneficial.