Abdunnasır ve Enver Sedat'ın Arap-İsrail çatışmasını yönetimlerinin karşılaştırmalı analizi (1952-1973)
  1. Tez No: 776864
  2. Yazar: AHMED M. A. MİLAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kriz yönetimi eskiden ekonomi ve işletme ile sınırlı iken çatışmaların ve krizlerin sınırlandırılması ve engellemesi konusunda tek araç olması nedeniyle uluslararası ilişkilerde en önemli konulardan biri olmuştur. Araştırmamda ilk önce çatışmaların tanımı, yönetimi, ebatları, ortaya çıkarak kontrol altına alınması, krizin kriz ile yönetilmesi ve çatışma yönetim sanatı konuları incelenmektedir. Araştırmanın birinci bölümünde Arap-İsrail çatışmasının gelişmesi, yönleri ve aşamalarını inceleyerek maarife bir giriş yapmış olacağız. Araştırmanın ikinci bölümünde tarihsel bakışla Arap-İsrail çatışmanın köklerini incelenmektedir. Çatışmanın nedeni, mezhebi, dini veya ırkı olup olmadığı ve var olma veya üstünlük çatışması olup olmadığı incelenecektir. Araştırmanın üçüncü bölümünde Arap-İsrail çatışmasının bir aşamasını ele aldım, eski Mısır Cumhurbaşkanı Jamal Abdulnaser bu krizi nasıl yönettiğini zira üçlü koalisyon savaşı olarak bilinen 1956 savaşı, 1967 savaşı ve 1967 savaşından sonra aşamaları yönetme şeklini incelenmektedir. Dördüncü bölümde Ekim 1973 savaş Enver Saadat nasıl yönettiğini incelenmektedir. Araştırma sonunda Jamal Abdulnaser ile Enver Saadat'ın yönetimlerini karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crisis management has been one of the most important issues in international relations since it was limited to economics and business in the past and recently it is the only means of limiting and preventing conflicts and crises. In my research, I explained first of all, the definition of conflict, its management, its dimensions, and the control of its manifestation, the management of crisis through crisis and conflict management art. In the first part of the study I will have an introduction to the development of the Arab Israeli conflict, explain its directions and phases. In the second part of the study, the roots of the Arab-Israeli cracker are explained from a historical point of view. It will be examined whether there is a sect, religion or race and whether there is a conflict of existence or superiority. In the third part of the study I take a look at a phase of the Arab-Israeli conflict, explaining how the former Egyptian President Jamal Abdulnaser managed this crisis, as he managed the struggle after the 1956 war which known as the triple coalition war, the 1967 war and the 1967 war. The fourth chapter explains how the October 1973 war which ruled by Former President Enver Saadat. At the end of the research, the administrations of Jamal Abdulnaser and Enver Saadat are compared.