Sıçanda oluşturulan periferik nöropati modelinde brilliant Blue G'nin nöroinflamatuar süreçler ve nöropatik ağrı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of brilliant Blue G on neuroinflammatory processes and neuropathic pain in a peripheral neuropathy model in rat
- Tez No: 960819
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Pro-inflamatuar sitokinlerin santral ve periferik sensitizasyon mekanizmalarıyla nöropatik ağrı gelişiminde rol oynadığı gösterilmektedir. Brilliant Blue G (BBG), doku hasarı sonrası ATP'nin ekstrasellüler alanda yüksek konsantrasyona ulaşmasıyla aktifleşen ve pro-inflamatuar sitokinlerin salınımına sebep olan P2X7 reseptörünün non-kompetitif antagonistidir. Bu çalışma, sıçanda oluşturulan travmatik periferik nöropati sonrası BBG uygulanmasının, nöropatik ağrının erken dönemdeki duyusal ve geç dönemdeki duygusal boyutuna yönelik etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 48 adet erkek Sprague-Dawley sıçan kullanıldı. Nöropatik ağrı modeli, safen sinire parsiyel ligasyon (SaPL) uygulanarak oluşturuldu. BBG, sinirin ligasyonundan sonra 1 hafta süreyle 50 mg/kg dozda intraperitoneal yolla uygulandı. Sham, SaPL, SaPL + SF ve SPL + BBG şeklinde 4 grup (n=12/grup) oluşturuldu. Mekanik ağrı eşiği, Dinamik Plantar Esteziyometre ile değerlendirildi. Termal ağrı eşiğini değerlendirmek üzere Artan Sıcaklıklı Hot Plate testi kullanıldı. Anksiyete benzeri davranışların incelenmesi için Açık Alan ve Yükseltilmiş Artı Labirent testleri yapıldı. Depresyon benzeri davranışlar, Modifiye Zorlu Yüzme Testi ile değerlendirildi. Serum ve beyin dokularındaki IL-1β ve IL-6 düzeyleri, ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Safen sinire parsiyel ligasyonun uygulanmasından sonra, 3.
Özet (Çeviri)
Aim: A growing literature suggests that pro-inflammatory cytokines play an integral role in the development of neuropathic pain via central and peripheral sensitization mechanisms. Brilliant Blue G (BBG) is a non-competitive antagonist of the P2X7 receptor, which is activated by the high concentrations of ATP in the extracellular space after tissue damage and causes the release of pro-inflammatory cytokines. This study aimed to evaluate the effectiveness of BBG administration on the early sensory and late affective dimensions of neuropathic pain after traumatic peripheral neuropathy in rats. Materials and Methods: A total of 48 adult male Sprague-Dawley rats were used in the study. Neuropathic pain was induced by the saphenous nerve partial ligation (SaPL) model. BBG was administered intraperitoneally at a dose of 50 mg/kg for one week after the nerve was ligated. Rats were randomly assigned to one of the following four groups (n=12/group): Sham, SaPL, SaPL + Saline, SPL + BBG. Mechanical pain threshold was assessed with the Dynamic Plantar Aesthesiometer. Increasing Temperature Hot Plate test was used to evaluate thermal pain threshold. Anxiety-like behaviors were assessed with the Open Field and Elevated Plus Maze tests. Modified Forced Swim Test was used to assess depression-like behaviors. IL-1β and IL-6 levels in serum and brain tissues were measured by ELISA.