Keratokonus hastalarında crosslinking tedavisinin uzun dönem sonuçları
LONG-TERM results of crosslinking therapy in keratoconus patients
- Tez No: 776891
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Keratokonus; korneanın öne doğru eğiminin arttığı ve inceldiği, dejeneratif, nonenflamatuvar, özellikle genç popülasyonda ciddi görme bozukluğu ile karşımıza çıkan bir hastalıktır. Son zamanlarda teknolojideki yeniliklerle ve yapılan çalışmalarla hastalığın tedavisinde korneal kollajen çapraz bağlama yöntemi veya kollajen crosslinking (CCL) tedavisi artık sık olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı, kollajen çapraz bağlama yönteminin etkinliğini, 3 yıl süreyle kliniğimizde yapılan takiplerle değerlendirmektir. Keratokonus hastalarında, epi off CXL ile epi on CXL işleminin ön segment parametrelerinde yaptıkları değişimler üzerinden bu iki prosedürün karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 201 hastaya ait toplam 290 göz dahil edildi. Olguların yaş ortalaması 21,34±5,77 (min-maks: 3-44) yıldı. Çalışmaya 119 erkek hasta (%59,2) ve 82 kadın hasta (%40,8) alındı. 269 göz (%92,8) epi off ve 21 göz (%7,2) epi on olarak opere edildi. Bulgular: Epi off CXL yapılanlarda, hastaların UDVA , CDVA ve silindirik diyoptirik güç değerlerinde takip sırasında anlamlı düzeyde bir fark izlenmedi (p=0,572, p=0,246, (p=0,890).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Keratoconus; It is a degenerative, non-inflammatory disease in which the anterior inclination of the cornea increases and becomes thinner and presents with severe visual impairment especially in the young population. Recently, with the innovations and studies in technology, corneal collagen crosslinking method or collagen crosslinking (CCL) treatment is now frequently used in the treatment of the disease. The aim of our study is to evaluate the effectiveness of the collagen cross-linking method with follow-ups in our clinic for 3 years. In keratoconus patients, we aimed to compare these two procedures based on the changes in the anterior segment parameters of epi off CXL and epi on CXL. Materials and Methods: A total of 290 eyes of 201 patients were included in the study. The mean age of the cases was 21.34±5.77 (min-max: 3-44) years. 119 male patients (59.2%) and 82 female patients (40.8%) were included in the study. 269 eyes (92.8%) were operated with epi off and 21 eyes (7.2%) with epi on.