Progresif keratokonus tedavisinde korneal çapraz bağlamada excimer lazer destekli epitel çıkarılması ile mekanik epitel çıkarılmasının görsel, topografik ve tomografik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of visual, topographic, and tomographic outcomes of excimer laser-assisted epithelial removal versus mechanical epithelial removal in corneal cross-linking for progressive keratoconus
  1. Tez No: 960401
  2. Yazar: AHMET ORHAN EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN PARMAK YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Progresif keratokonus hastalarında hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) tedavisinde iki farklı epitel kaldırma tekniği olan ;mekanik epitel debridmanı ve excimer lazer destekli transepitelyal fototerapötik keratektomi (PTK) ile epitel kaldırmanın,görsel,refraktif,topografik ve tomografik sonuçlarını karşılaştırmaktadır. MATERYAL VE YÖNTEMLER: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya 61 hastanın 61 gözü dahil edildi.30 göze mekanik epitel debridman+KÇB (grup1),31 göze ve excimer lazer destekli transepitelyal fototerapötik keratektomi (PTK) +KÇB (grıup2) uygulandı.Tüm hastaların KÇB öncesi ve KÇB sonrası 1,3 ve 6.ay düzeltilmemiş (GK) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK),sferik eşdeğer (SE) , refraktif astigmatizma (ASTG) değerleri ile korneal topografik ve tomografik verileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: To compare the refractive corneal topography and tomography results of two different epithelial removal techniques, mechanical epithelial debridement and excimer laser-assisted transepithelial phototherapeutic keratectomy (PTK), in accelerated corneal cross-linking (ACL) treatment in patients with progressive keratoconus. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included 61 eyes of 61 patients. Thirty eyes underwent mechanical epithelial debridement and CXL (group 1), and 31 eyes underwent excimer laser-assisted transepithelial phototherapeutic keratectomy (PTK) and CXL (group 2). All patients' pre-CXL and 1, 3, and 6-month post-CXL uncorrected (UC) and best-corrected visual acuity (BCVA), spherical equivalent (SE), refractive astigmatism (ASTG), and corneal topographic and tomographic data were evaluated. Statistical analyses assessed intergroup differences and temporal changes, and significance was set at p0.05, P: 0.003) CONCLUSION: In (ACL) treatment in patients with progressive keratoconus, epithelial removal with PTK provides faster visual recovery and better topographic SI in the early period compared to mechanical removal. Although combining PTK and ACL is effective and reliable in the early period in patients with progressive keratoconus, further studies are needed for long-term results. KEYWORDS: Keratoconus, Corneal cross-linking, Excimer laser, Phototherapeutic keratectomy, Visual outcomes