Pupa parazitoiti Pachycrepoideus vindemmiae (Rondani) (Hymenoptera: Pteromalidae)'nın farklı Drosophilidae (Diptera) türleri üzerinde etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of pupa parasitoid Pachycrepoideus vindemmiae (Rondani) (Hymenoptera:Pteromalidae) on different Drosophilidae (Diptera) species
  1. Tez No: 776911
  2. Yazar: EMRE KÜÇÜKUSTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dünyada ve ülkemizde giderek artış gösteren pestisit kullanımı, meyvelerde zararlı Drosophila melonogaster (Meigen), Zaprionus tuberculatus (Malloch) ve Z. indianus (Gupta) (Diptera: Drosophilidae) un direnç mekanizmasını yükseltmekte ve pestisitlere karşı bir direnç oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada meyvelerde zararlara neden olan D. melonogaster, Z. indianus ve Z. tuberculatus'a karşı mücadelede etkin kullanılabilecek potansiyele sahip pupa parazitoiti Pachycrepoideus vindemmiae'nin bu türler üzerindeki parazitleme oranını, gelişme süresi, yumurta verimi ve tür tercihi belirlenmiştir. P. vindemmiae'nin düşük popülasyonlarda pupaları %100'e varan parazitleme oranına ulaştığı, tür tercihi açışından Z. indianus'u %80.0 ± 2.04 parazitleme oranıyla ilk sırada tercih ettiği bunu sırasıyla %41.3 ± 2.39 ile Z. tuberculatus ve %8.8 ± 0.239 ile D. melonogaster takip etmiştir. Ortalama yaşam süresinin 24 ± 2.0 gün, gelişme süresininde 17 ± 1.0 gün ve günlük dişi başına ortalama yumurta veriminin Z. indianus'ta 2.02 ± 0.193 adet, Z. tuberculatus'ta 1.75 ± 0.172 adet, D. melonogaster'de ise 1.42 ± 0.183 adet olduğu saptanmıştır. Ancak artan zararlı popülasyonu karşısında parazitleme oranının giderek düşmesi nedeni ile P. vindemmiae'nin tek başına bu zararlıyı baskı altına almada yetersiz kalacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pesticide use, which is increasing in the world and in our country, is harmful to fruits Drosophila melonogaster (Meigen), Zaprionus tuberculatus (Malloch) and Z. indianus (Gupta) (Diptera: Drosophilidae) increases the resistance mechanism of flour and creates a resistance to pesticides. D. melonogaster, Z. indianus and Z. tuberculatus, which causes damage to fruits in the study conducted for this purpose. the parasitization rate of the pupal parasitoid Pachycrepoideus vindemmiae, which has the potential to be used effectively in the fight against the development time, egg yield and species preference of these species have been determined. P. vindemmiae the fact that reach a parasitization rate of pupae up to 100% in low populations is due to the species preference opening Z. indianus he preferred in the first place with 80.0 ± 2.04% parasitization rate, followed by Z. tuberculatus with 41.3 ± 2.39%, respectively D. melonogaster with and 8.8 ± 0.239%. has followed. the average life expectancy is 24 ± 2.0 days, the development period is 17 ± 1.0 days and the average egg yield per female per day is Z. indianus 2.02 ± 0.193 units in, Z. tuberculatus 1.75 ± 0.172 pcs in, D. melonogaster it was found that there were 1.42± 0.183 units in. However, due to the fact that the parasitization rate is gradually decreasing in the face of the increasing pest population, P. vindemmiae it has been concluded that alone will be insufficient to suppress this pest.