Dijital pazarlama reklamlarının dijital pazarlama araçlarının özelliklerine göre değerlendirilmesi: Kırgızistan'da bir araştırma
Evaluation of digital marketing advertisements according to the characteristics of digital marketing tools: A research in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 776912
  2. Yazar: GULKAİYR HAKVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Geleneksel internet pazarlamanın yerini yeni dijital iletişim kanalları ve çok çeşitli fırsatlara olanak sağlayan dijital pazarlama almaktadır. Bu nedenle dijital pazarlamanın özelliklerini ve ürün tanıtım fırsatlarını belirlemek zorunlu hale gelmektedir. Dijital pazarlama ile internet pazarlaması arasındaki farkı tanımlamak ve temel dijital pazarlama araçlarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Dijital teknolojilerin pazarlama faaliyetlerinde kullanılması, işletmelerin ve kuruluşların potansiyel müşterileri elde tutmaları ve onlarla uzun vadeli ortaklıklar geliştirmeleri için geniş fırsatlar yaratmaktadır. Olumlu tüketici tutumları geliştirmek, ürün ve hizmetlerine güven duymak, her müşteriye bireysel bir yaklaşım sağlamak, zevk ve tercihlerindeki değişikliklere esnek yanıt verme konusunda işletmeler ve kuruluşlar için geniş beklentiler yaratmaktadır. Dijital pazarlama, müşteri odaklı bir yaklaşımın geliştirilmesi için önemli unsur olmaktadır. Özellikle dijital pazarlama yoluyla işletmeler rekabet güçlerini artırmakta ve markasını pazarda etkin bir şekilde tanıtmaya imkan tanımaktadır. Buradan hareketle bu araştırmada dijital pazarlama reklamlarının dijital pazarlamada kullanılan araçların özelliklerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde dijital reklamların grafik, metin, yerleşim, anlaşılabilirlik, benzersizlik, parlaklık ve tematik özelliklerinin internet, sosyal medya veya telefon ile iletilen pazarlama mesajlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı test edilmiştir. Araştırmanın veri setini oluşturmak için Kırgızitan'daki tüketicileri dijital platformlarda çevrimiçi anket formları dağıtılmış ve 450 kişiden veri toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilen SPSS paket programı analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans dağılımlarından, yüzde analizinden ve fark testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre internet reklamlarının grafik özelliği internet ile iletilen pazarlama mesajlarının bilgilendirme, eğlence, ilgi çekicilik, güvenilirlik yönleriyle fark gösterdiği görülmektedir. İnternet reklamlarının anlaşılabilirlik, parlaklık özelliği ise sosyal medya ile iletilen pazarlama mesajlarının bilgilendirme, ilgi çekicilik, eğlence yönüyle fark gösterdiği görülmektedir. Dolayısıyla, tüketiciler internet ile iletilen pazarlama mesajlarında“grafik”özelliği, sosyal medya ile iletilen pazarlama mesajlarında ise“anlaşılabilirlik”ve“parlaklık”özelliğini önemsediği ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional Internet marketing is being replaced by digital marketing, which provides new digital communication channels and a wide variety of opportunities. This makes it necessary to determine the characteristics of digital marketing and product promotion opportunities. There is a need to differentiate between digital marketing and Internet marketing and to consider basic digital marketing tools. The use of digital technologies in their marketing activities creates many opportunities for companies and organizations to build loyalty and long-term partnerships with their potential customers. It creates general expectations for businesses and organisations to develop positive consumer attitudes, trust their products and services, offer an individual approach to every customer and react flexibly to changing tastes and preferences. Digital marketing is a big part of developing a customer-centric approach. Particularly through digital marketing, companies increase their competitiveness and allow them to effectively market their brand. From this point of view, in this research, it is intended to assess digital marketing ads based on the characteristics of the tools used in digital marketing. For this purpose, it was tested if the graphic, text, placement, intelligibility, uniqueness, brightness and thematic characteristics of digital advertising differ depending on marketing messages delivered over the Internet, social media or telephone. In order to create the research dataset, online questionnaires were distributed to consumers in Kyrgyzstan on digital platforms and data were collected from 450 people. The SPSS programme acquired during the research was analyzed. Frequency distributions, percent analysis and differential testing were used for data analysis. According to the results obtained in the search, it is found that the graphic characteristic of Internet advertising differs in terms of information, entertainment, attractiveness and reliability of marketing messages transmitted over the Internet. It is seen that the intelligibility and brightness feature of internet advertisements, while the marketing messages transmitted via social media differ in terms of information, attractiveness and entertainment. As a result, it can be said that consumers are concerned about the“graphic”feature in marketing messages transmitted over the Internet, and“intelligibility”and“brightness”in marketing messages transmitted through social media.