Nonlinear pushover analysis of composite frames with concrete filled steel tube (CFST) columns
Beton dolgulu çelik tüp kolonlara sahip kompozit çerçevelerde doğrusal olmayan itme analizi
  1. Tez No: 776954
  2. Yazar: TAYFUN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, beton dolgulu çelik boru kolonlara sahip kompozit yapıların doğrusal olmayan analizi ve sismik performansı incelenmiştir. Çalışmadaki kompozit çerçeveler, dışı çelik tüp ile çevrili ve betonla doldurulmuş kolonlar ve ayrıca çelik I kirişlerden yapılmıştır. Bu çerçeveler, üç eşit kolon arası mesafeye sahip 4, 6 ve 8 katlı yapılar olarak tasarlanmıştır. Daha sonra, her kat yüksekliğindeki çerçevelerin kolonlarında, genişlik kalınlık oranı, narinlik oranı, çelik borunun akma dayanımı ve dolgu betonun basınç dayanımındaki varyasyonların etkisini incelemek için doğrusal olmayan itme analizi uygulanmıştır. Böylece, beton dolgulu çelik tüp kolonlu ve çelik kirişli toplam 72 farklı kompozit çerçeve modeli, taban kaymasına karşı tepe değiştirme eğrileri gibi yapı davranış parametrelerine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yanal yük taşıma kapasitesi, başlangıç rijitliği ve plastik mafsal oluşumu üzerine karşılaştırılmalı olarak tartışılmıştır. Beton dolgulu çelik tüp kolonların materyal ve boyutsal özelliklerinin kompozit çerçevelerin sismik davranışlarını önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the nonlinear analysis and seismic performance of composite structures having concrete filled steel tube columns (CFSTs) were investigated. The case study composite frames were made of the columns surrounded by steel tube outside and filled with concrete, and also steel I beams. These frames were designed as 4, 6 and 8 storey with three equal bays. Then, the nonlinear pushover analysis was applied to examine the effect of variation in the width-thickness ratio, slenderness ratio, yield strength of the steel tube and compressive strength of the infilled concrete within the columns of the frames with each storey height. Thus, a total of 72 different composite frame models with CFST columns and steel beams were evaluated based on the structure response parameters such as the base shear vs. top displacement curves. The obtained results were discussed comparatively in terms of lateral load carrying capacity, initial stiffness, and plastic hinge formation. It was observed that the material and dimensional properties of the CFST columns influenced significantly the seismic behavior of the composite frames.