Kafa içi basınç artışına sendromuna yönelik hemşirelik bakım paketinin geliştirilmesi ve pilot uygulama
Development and pilot testing of a nursing care bundle for intracranial pressure increase syndrome
  1. Tez No: 776964
  2. Yazar: MELEK SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ÖZDEMİR KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kafa İçi Basınç Artışı Sendromuna Yönelik Hemşirelik Bakım Paketinin Geliştirilmesi ve Pilot Uygulaması. Bu araştırma, kafa içi basınç artışı sendromuna yönelik hemşirelik bakım paketinin geliştirilmesi ve bakım paketinin pilot uygulamasının gerçekleştirilmesi amacıyla eylem araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bakım paketinin geliştirilmesi ve pilot uygulaması olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Bakım paketi, Sağlık Hizmetlerinde Kalite İyileştirme Enstitüsünün önerileri doğrultusunda geliştirilmiştir. Kapsamlı bir literatür taraması ve analiziyle taslak bakım paketi oluşturulmuştur. Taslak bakım paketinin oluşturulmasında 19 makaleden elde edilen kanıtlardan yararlanılmıştır. Taslak bakım paketine ilişkin Delfi yöntemiyle uzman görüşleri alınmıştır. Kanıtlar ve uzman görüşleri doğrultusunda 5 parametreden oluşan bakım paketi oluşturulmuştur. Araştırmanın pilot uygulaması, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında 16 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Hemşire tanıtıcı bilgi formu”,“KİBAS hemşirelik bakım paketi kontrol listesi”,“KİBAS hemşirelik bakım paketi uyum değerlendirme formu”,“Hemşirelerin KİBAS hemşirelik bakım paketi kullanımına yönelik düşüncelerini değerlendiren soru formu”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılan hemşirelerin %75'i kadın cinsiyette olup, yaş ortalaması 25,18±1,55, beyin ve sinir cerrahi yoğun bakım ünitesinde çalışma süresi 1,71±0,65 yıldır. Bakım paketi kullanılarak bakım verilen hastaların yaş ortalaması 50,90±18,3, %51,4'ü kadın ve yoğun bakım ünitesinde kalış süresi 3,09±4,17 gün olarak bulunmuştur. Araştırmada, hemşirelerin bakım paketine uyum oranı %100 olarak bulunmuştur. Hemşireler, kafa içi basınç artışı sendromuna yönelik geliştirilen hemşirelik bakım paketinin kanıta dayalı, bütüncül ve sistematik bakım sağladığını ifade etmiştir. Ayrıca, hemşireler, bakım paketinin bakım uygulamalarında standardizasyon sağladığını belirtmiştir. Kafa içi basınç artışı sendromuna yönelik geliştirilen hemşirelik bakım paketinin, kafa içi basınç artışı sendromu gelişen ya da gelişme riski olan hastaların bakımında kullanımı önerilir.
Özet (Çeviri)
Development and Pilot Testing of the Nursing Care Bundle for Increased Intracranial Pressure Syndrome. This study was conducted as action research to develop the nursing care bundle for increased intracranial pressure syndrome and to perform the pilot test of the care bundle. The study was carried out in two stages as the development and pilot test of the care bundle. The care bundle was developed in line with the recommendations of the Institute for Healthcare Improvement. The draft care bundle was created through a comprehensive literature review and analysis. The evidence from 19 articles was used to create the draft care bundle. Expert opinions were obtained with the Delfi method regarding the draft care bundle. According to the evidence and expert opinions, the care bundle consisting of 5 parameters was created. The pilot test of the study was carried out with 16 nurses between January-April 2022 at the Health Sciences University, Gülhane Training and Research Hospital, Neurosurgery Intensive Care Unit.“Nurse Introductory Information Form”,“ICP nursing care bundle checklist”,“ICP nursing care bundle compliance evaluation form”,“Questionnaire evaluating nurses' opinions on the use of ICP nursing care bundle”were used to collect the data. According to the results of the study, 75% of the nurses were female, the mean age of the nurses was 25.18±1.55, and the lenght of working time in the neurosurgery intensive care unit was 1.71±0.65 years. The mean age were 50.90±18.3 years of the patients who were given nursing care using the care bundle, 51.4% of the patients was female, and the length of stay of the patients in the intensive care unit was 3.09±4.17 days. The compliance rate of the nurses to the care bundle was found 100%. The nurses stated that the nursing care bundle developed for increased intracranial pressure syndrome provides evidence-based, holistic and systematic care. In addition, the nurses stated that the care bundle provided standardization in nursing care practices. The nursing care bundle developed for increased intracranial pressure syndrome is recommended for use in the care of patients who develop or are at risk of intracranial pressure increase syndrome.