Kronik bel ağrılı hastalarda peloidoterapi ve egzersiz kombinasyonunun ağrı düzeyi, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of a combination of peloidotherapy and exercise on pain level, functionalty and quality of life in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 776970
  2. Yazar: AYŞEGÜL CANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik bel ağrılı hastalarda uygulanan peloidoterapi ve egzersiz kombinasyonunun ağrı düzeyi, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Kronik bel ağrısı teşhisi konan, 18-65 yaş aralığında ki 40 kişi dahil edildi. Kişiler randomizasyonla peloidoterapi ve egzersiz grubu (n=20) peloidoterapi grubu (n=20) olmak üzere ikiye ayrıldı. Peloidoterapi grubuna 10 seans, 30 dakika, 45°C paket halinde peloidoterapi uygulandı. Peloidoterapi ve egzersiz grubuna ayrıca peloidoterapi sonrası kor stabilizasyon egzersizleri 10 seans, haftanın 5 günü, 30 dakika uygulandı. Hastalar ilk seans öncesi, 10. seans sonrası ve tedaviden bir ay sonra değerlendirildi. Ağrı düzeyi Vizüel Analog Skala (VAS) ile fonksiyonellik Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi'yle (ODI) ve yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of peloidotherapy and exercise combination applied on patients with chronic low back pain on pain level, functionality and quality of life. Forty patients between the ages of 18-65 who were diagnosed with chronic low back pain were included. The patients were randomly divided into two groups as the peloidotherapy and exercise group (n=20) and the peloidotherapy group (n=20). Peloidotherapy was applied to the peloidotherapy and peloidotherapy and exercise groups in 10 sessions, 30 minutes, 45°C package. In addition, after peloidotherapy, core stabilization exercises were applied to the peloidotherapy and exercise group for 10 sessions, 5 days a week, for 30 minutes. The patients were evaluated before the first session, after the 10th session and one month after the treatment. Pain level was evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS), functionality was evaluated with the Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (ODI), and quality of life was evaluated with the Short Form-36 (SF-36).